Emel Dunkul (Hayatı, edebi kişiliği ve şiiri)
Emel Dunkul (Vital, literature and poetry)
  1. Tez No: 798619
  2. Yazar: İSMAİL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern Mısır dönemi şairlerinin ve altmışlar kuşağının öncülerinden olan Emel Dunkul, Arap Edebiyatı dünyasına büyük katkıda bulunmuştur. Arap Edebiyatına olan bu katkının en belirgin özelliği, Arapların ve Mısır'ın eski gelenek ve göreneklerini; yenilikçi, çağdaş bir şekilde Modern Mısır edebiyatına sunmuş olmasıdır. Diğer taraftan Emel Dunkul, özelde Mısır genelde ise Arap Edebiyatının Çağdaş Dünya Edebiyatı arasında düşünce ve fikir birlikteliği oluşturabilecek zemini hazırlamıştır.“Emîru'l-İʻtirâd”(İtiraz prensi) olarak bilinen Emel Dunkul, 1962 yılında siyasi baskıya, zulme ve diktatörlüğe karşı“Kelimâtu Sıbârtâkûs el-Ahîra”(Spartakus'un Son Sözleri) adlı şiirinin yayınlamasıyla bu unvanı elde etmiştir. Şair asıl şöhretini ise 1967 yılında Arap- İsrail savaşında Arapların yaşadıkları problemleri ve mağlubiyeti el-Bukâu Beyne Yedey Zerḳâi'l-Yemâme (Zerḳâ el-Yemâme'nin Önünde Ağlama) adlı eserini kaleme almasıyla birlikte kazanmıştır. Bunun yanı sıra 1976 yılında İsrail ile barışmayı ağır bir şekilde tenkit ettiği“Lâ Tuṣâlih”(Barışma) şiirini yayınlamasıyla birlikte Arap milletinin özellikle milliyetçilerin, gençlerin sevgisini ve saygısını kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Emel Dunkul, one of the pioneers of modern Egyptian poets and the generation of the sixties, to whom generations of Arabic Literature contributed greatly. The most distinctive feature of this contribution to Arabic Literature is the ancient customs and traditions of the Arabs and Egypt; Execution has Modern Egyptian literature in a contemporary way. The other group, Emel Dunkul, and Egypt in particular, and generally Arab Literature, prepared the ground for forming a unity of thought and opinion among Contemporary World Literature. Emel Dunkul, known as“Emîru'l-İʻtirâd”(Prince of Objection), obtained this cover with the caption of“Kelimâtu Sıbârtâkûs el-Ahîra”(The Last Words of Spartacus) against political oppression, oppression and dictatorship in 1962. The real lineage of the poet was obtained with the writing of his work called el-Bukâu Beyne Yedey Zerḳâi'l-Yemâme (Don't Cry in Front of Zerḳâ el-Yemâme) in 1967, the problems and defeat of the Arabs in the Arab-Israeli war. In addition, he won the love and respect of the Arab nation, especially the nationalists and the youth, with the publication of the poem“Lâ Tuṣâlih”(Peace), in which he heavily criticizes reconciliation with Israel in 1976.