Türkiye'deki Cıchorıum L. (Asteraceae) türlerinin sistematiği
Systematics of Cichorium L. (Asteraceae) species distributed in türki̇ye
- Tez No: 798621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Cichorium L. (Asteraceae) cinsi, dünyada yedi türle yayılış göstermektedir. Bunlardan C. intybus L., C. spinosum L., C. pumilum Jacq., C. glandulosum Boiss. & A.Huet türleri ülkemizde doğal olarak yetişmektedir. C. endivia L. ise İstanbul'dan yetiştirme olarak kaydedilmiştir. Literatürdeki bazı araştırmalarda Cichorium türlerine ait ITS 1, 5.8S rRNA, ITS 2 ve trnL-trnF markırlarının DNA dizisi birçok popülasyon ile, psbA-trnH, ndhF, rbcL, matK markırlarının DNA dizileri ise 1-3 popülasyon ile çalışılmış ancak hesaplanan soyağaçlarında türlere ait popülasyonların monofiletik soylarda yer almadığı görülmüştür. Bu araştırmada, Türkiye'de doğal yayılış gösteren Cichorium türlerinin, ribozomal ITS 1, 5.8S rRNA ve ITS2 genler arası bölge ile birlikte kloroplasttaki trnL, trnL-trnF, psbA-trnH, rpl32, rpl16, matK, ndhF, rpoC1, rbcL, rps16, trnK, trnQ markırlarının DNA dizileri elde edilmiştir. Elde edilen bu multilokular veri seti ile hem 'maximum olasılık' ve hem de 'Bayesian' yaklaşımlarla hesaplanan soyağaçları sonucunda türlerin evrimsel akrabalıkları ortaya koyulmuştur. Ayrıca, bu türlerin ayrıntılı makro ve mikro-morfolojik incelemeleri yapılmıştır. Türlerin filogenetik pozisyonları ile morfolojik özellikleri karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Elde edilen morfolojik veri fenetik olarak da analiz edilerek temel koordinatlar grafiği verilmiştir. Cichorium cinsinin monofiletik olduğu ortaya konmuştur. C. intybus ile C. spinosum türlerinin ve C. pumilum ile C. endivia türlerinin yakın akraba olduğu ortaya çıkmıştır. ITS ve birleştirilmiş kloroplast veri setleri ile yapılan filogenetik analizlerde benzemeyen topolojilere sahip ağaçlar elde edilmiştir. Bu durum iki organelin farklı evrimsel hikayelere sahip olduğu şeklinde yorumlanmıştır. C. glandulosum moleküler olarak ilk defa çalışılmıştır. Cins içindeki yeri ilk defa ortaya konmuştur. Literatürde birçok kaynakta C. pumilum'un sinonimi olarak kabul edilen C. glandulosum'un gerçek bir tür olduğu hem ribozomal hem de kloroplast veri seti bakımından filogenetik olarak desteklenmektedir. C. glandulosum'un ülkemize endemik bir tür olduğu ortaya çıkmıştır. Literatür taramasında lektotipifikasyonunun yapılmadığı görülmüş ve Kotschy'nin Diyarbakır toplaması olan örneği lektotip olarak belirlenmiştir. Bu analizlerdeki politomik topoloji ile ITS veri setlerinin C. intybus-C. spinosum ile C. pumilum-C. endivia komplekslerini birbirinden ayırmada çok başarılı olmadığı, kloroplast veri setlerinin ise C. intybus-C. spinosum kompleksini birbirinden ayıramazken C. pumilum-C. endivia kompleksini birbirinden ayırmada başarılı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Cichorium L. (Asteraceae) is distributed worldwide with seven species. Of these, C. intybus L., C. spinosum L., C. pumilum Jacq., C. glandulosum Boiss. & A.Huet species naturally grow in our country. On the other hand, it is recorded that C. endivia L. is cultivated in Istanbul. In some studies, in the literature, while the DNA sequence of ITS 1, 5.8S rRNA, ITS 2 ve trnL-trnF markers which belong to Cichorium species has been studied with more than one population, the DNA sequence of psbA-trnH, ndhF, rbcL, matK marker has been studied with 1-3 populations. However, according to calculated evolutionary trees, it is observed that the species don't generate monophyletic clades. In this study, DNA sequences of trnL, trnL-trnF, psbA-trnH, rpl32, rpl16, matK, ndhF, rpoC1, rbcL, rps16, trnK, trnQ markers in the chloroplast along with the ribosomal ITS 1, 5.8S rRNA ve ITS2 intergenic region of Cichorium species naturally distributed in Türkiye were studied. With this multilocular dataset obtained, evolutionary trees were calculated in both the 'maximum likelihood' and the 'Bayesian' approaches, and as a result, it revealed the evolutionary relationships of the species. Furthermore, detailed macro and micro-morphological studies of these species were made. The phylogenetic positions and morphological characteristics of the species were discussed comparatively. It has been revealed that the genus Cichorium is monophyletic. It also has been revealed that C. intybus and C. spinosum species are closely related to each other and C. pumilum and C. endivia species are closely related to each other. Trees with dissimilar topologies were obtained in phylogenetic analyzes with ITS and combined chloroplast datasets. This has been interpreted as the two organelles having different evolutionary stories. C. glandulosum was studied molecularly for the first time. Its phylogenetic placement in the genus was revealed for the first time. It is phylogenetically supported in terms of both ribosomal and chloroplast datasets that C. glandulosum, which is given as a synonym of C. pumilum in many sources of literature, is an accepted species. It has been revealed that C. glandulosum is an endemic species to our country. In the literature review, it was seen that lectotype treatment of C. glandulosum was not done and the sample of Kotschy, which was collected from Diyarbakır, was determined as lectotype. It is seen that the polytomic topology and ITS datasets in these analyzes were not very successful in distinguishing between C. intybus-C. spinosum and C. pumilum-C. endivia complexes, while chloroplast datasets could not separate the C. intybus-C. spinosum complex from each other, but were successful in distinguishing the C. pumilum-C. endivia complex from each other.