Martin Buber'in eğitim felsefesi
Martin Buber's philosophy of education
- Tez No: 798622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Martin Buber'in eğitim anlayışını incelemeyi amaçlamıştır. Buber'in eğitime ilişkin görüş ve önerilerinin daha iyi anlaşılması adına öncelikle onun düşüncelerinin alt yapısını oluşturan varoluşçuluk akımının temel argümanları incelenmiştir. Buber, eğitime ilişkin görüşlerini ortaya koyarken, eğitim anlayışlarını eleştirir ve bu eleştirilerini birtakım metaforlar üzerinden ortaya koyar. Geleneksel eğitimi, heykeltraş metaforu üzerinden çağdaş eğitimi de bahçıvan metaforu üzerinden eleştirmiştir. Buber'in ortaya koyduğu model ilişki temelli bir modeldir. Bu ilişki diyaloğa dayanır. Buber, bu model üzerinden hem çağının“ilişkisizliğine”hem de eğitimdeki tek yönlü ilişkiye çözüm bulmayı amaçlamıştır. Buber'in, modelinin ana temasını oluşturan iki farklı ilişki şekli vardır bunlardan ilki, Buber'in modern çağın hastalığı diye nitelendirdiği Ben-O ilişkisi, ikincisi gerçek ve saf bir ilişki dünyasını kuran Ben-Sen temelli ilişkidir. Buber'e göre eğitimdeki açmaza çözüm olacak olan ilişki türü Ben- Sen ilişkisidir. Bu ilişkide karşılıklılık esastır. Diyaloğa dayalı yürütülen bir ilişkide her iki tarafın kendini ifade etme, iletişim kurma imkânı olur. Diyalogda konuşma kadar dinlemede anlam ve önem kazanır. Dolayısı ile diyaloğa dayalı bir eğitim sürecinde öğrenciler dinleyen olduğu kadar konuşan bireyler olarak da görülür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine Martin Buber's understanding of education. In order to better understand Buber's views and suggestions on education, the main arguments of the existentialism movement, which forms the basis of his thoughts, are examined. While presenting his views on education, Buber criticizes their understanding of education and presents these criticisms through some metaphors. He criticized traditional education over the metaphor of the sculptor, and contemporary education over the metaphor of the gardener. Buber's model is a relationship-based model. This relationship is based on dialogue. Through this model, Buber aimed to find a solution to both the irrelevance of his age and the one-way relationship in education. There are two different types of relationships that form the main theme of Buber's model, the first is the I-O relationship, which Buber describes as the disease of the modern age, and the second is the Me-You-based relationship that establishes a real and pure relationship world. According to Buber, the type of relationship that will solve the dilemma in education is the I-You relationship. Reciprocity is essential in this relationship. In a relationship that is carried out as a defendant, both parties have the opportunity to express themselves and communicate. It gains meaning and importance in listening as well as speaking in dialogue. Therefore, in a dialogic education process, students are seen as speaking individuals as well as listeners.