Martin Buber'in eğitim felsefesinin, diyalog (İlişki) ve 'ben ve sen' kavramları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of Martin Buber's educational philosophy in the framework of dialogue (related) and I and thou concepts
  1. Tez No: 772613
  2. Yazar: YASİN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Eğitim genel olarak insan davranışlarında davranış değişikliği oluşturma olarak tanımlanır. Antik dönemde asillere özel olan ve hitabet sanatını ön planda tutan eğitim Orta Çağ Avrupasında din temellidir. Sanayi Devrimi döneminde iş ve işgücü temelli iken 20. yüzyılda eğitim özgürlüğü temele almıştır. Her dönemde eğitimin temel figürü olan öğretmen ve öğrenci farklı yetkiler, sorumluluklar ve görevler üstlenirler. 20. yüzyıl öncesi eğitim anlayışında“öğretmen”sınırsız yetki ve güce sahip iken öğrenci sadece öğretmenin vereceği eğitimin gereklerini yapmakla yükümlüdür. 20. yüzyılda ortaya çıkan özgürlük temelli modern eğitim anlayışları öğrenciyi ve“öğrencinin sınırsız özgürlüğünü”ön planda tutarken öğretmeni bir yardımcı olarak görmüş ve arka plana itmiştir. Buber bu anlayışların her ikisini de eleştirerek hem öğretmenin hem de öğrencinin ön planda tutulduğu“diyalog”temelli eğitim anlayışını ortaya koyar. Diyalog temelli eğitim anlayışında ilişki içindekiler birbirini tüm farklılıkları ve gerçeklikleri ile kabul ederler. Buber bu tür ilişkileri temelde“Ben-O”ve“Ben-Sen”ilişkileri olarak ikiye ayırır.“Ben-Sen”ilişkileri diyalog temelli ilişkiler iken“Ben-O”ilişkileri ise“monolog”temellidir. Monolog bir varlığı tecrübe etme, onu şekillendirme ve bir kalıba koyma esasına dayanır. Monolog gerçek bir ilişki değildir. Hem öğretmen temelli klasik eğitim anlayışı hem de öğrenci temelli eğitim anlayışı“Ben- O”ilişkilerini temsil eder. Tezde öncelikle Buber'in hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Bu bölümde Buber'in yaşamının, fikirlerine nasıl etki ettiği üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Çocukluk yıllarında tanıştığı Hasidizm anlayışı onun fikirlerinin oluşmasında etkili olmuştur. Üniversite yıllarında almış olduğu derslerin sınıf ortamında nasıl işlendiği onun eğitim ile ilgili görüşlerinin oluşmasında etkili olmuştur. Buber, diyalog felsefesini oluştururken bazı filozof ve felsefi akımlardan etkilenmiştir. Tezde Buber'in felsefi etkilenimlerine de yer verilecektir. Buber özellikle varoluşçuluktan derinden etkilenmiştir. Buber düşüncesini şekillendirirken bazı filozofların insan nedir? sorusuna verdikleri cevapların etkisinde kalmıştır. O, Kant'ın insan nedir? sorusuna verdiği cevabın ve Nietzche'nin üstün insan kavramının kendi düşünce hayatını derinden etkilediğini hayatını kâleme aldığı Meeting kitabında belirtmektedir. Buber'in diyalog felsefesi ve eğitime ilişkin metaforları, tezde“Ben-Sen”ve“Ben-O”ilişkileri çerçevesinde detaylı olarak ele alınacaktır. Buber'in felsefi anlayışının tamamında metaforların etkili olarak kullanıldığını görmek mümkündür. İnsanlar arasındaki ilişkileri“Ben-O”ve“Ben-Sen”olarak ikiye ayırdıktan sonra tüm metaforları bu ilişkiler çerçevesinde kullanır. Öğretmeni heykeltıraş, bahçıvan, usta metaforları ile tanımlarken eğitimde kullanılacak yöntemleri huni, pompa, diyalog metaforları ile tanımlar. Tanrı'ya ezeli Sen metaforu yoluyla seslenir. Ayrıca Buber'in eğitime dair söz ettiği değerler ve diyalog felsefesinin eğitime uygulamaları tezin ilgili bölümlerinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is generally defined as creating behavioral change in human behavior. The education, which was special to the nobles in the ancient period and prioritized the art of oratory, was religion-based in the Middle Ages. While it was based on work and labor during the Industrial Revolution, it was based on freedom of education in the 20th century. In every period, the teacher and the student, who are the main figures of education, assume different authorities, responsibilities and duties. In the understanding of education before the 20th century, while the teacher had unlimited authority and power, the student was only responsible for fulfilling the requirements of the education given by the teacher. While the freedom-based modern education approaches that emerged in the 20th century prioritized the student and the unlimited freedom of the student, they saw the teacher as an assistant and pushed them into the background. Buber criticizes both of these understandings and puts forward the understanding of dialogue-based education in which both the teacher and the student are prioritized. In the dialogue-based education approach, those in relationship accept each other with all their differences and realities. Buber basically divides these types of relationships into I-It and I-Thou relationships. I-Thou relationships are dialogue-based, while I-It relationships are monologue-based. Monologue is experiencing, shaping, and molding a being. Monologue is not a real relationship. Both teacher-based classical education approach and student-based education approach represent I-It relationships. In our thesis, information about Buber's life and works will be given. In this section, it will be discussed in detail how Buber's life influenced his ideas. The understanding of Hasidism, which he met in his childhood, was influential in the formation of his ideas. How the courses he took during his university years were taught in the classroom environment was influential in the formation of his views on education. Buber was influenced by some philosophers and philosophical movements while creating his philosophy of dialogue. Buber's philosophical influences will also be included in our thesis. He was particularly deeply influenced by existentialism. What is the human of the philosophers who influenced him? Their answers to the question were effective. I. Kant's What is man? The answer he gave to the question and Nietzsche's concept of the superior man states that he deeply affected his thought life in his Meeting book, in which he wrote his own life. Buber's philosophy of dialogue and metaphors about education will be discussed in detail within the framework of I-It and I-Thou relations. It is possible to see metaphors throughout Buber's philosophical understanding. After dividing the relations between people into two as I-It and I-Thou, he uses all metaphors within the framework of these relations. While he defines the teacher with the metaphors of sculptor, gardener and master, he defines the methods to be used in education with the metaphors of funnel, pump and dialogue. He calls God by the name of the eternal Thou metaphor. In addition, the sections related to Buber's educational values and the applications of the philosophy of dialogue to education will be covered in our thesis.