Kırgız destanları üzerine kültürel tespit ve tahliller (Kulmurza menen Aksatkın, Akmaktım, Bozcigit, Kozu Körpöş Bayan Suluu)
Cultural detection and analyzes on Kyrgyz epics (Kulmurza menen Aksatkın, Akmaktım, Bozcigit, Kozu Körpöş-Bayan Suluu)
- Tez No: 798629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYRAMGÜL DIYKANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Eser kendini meydana getiren sanatçının aynasıdır. Bu ayna nasıl ki bireysel çerçevede onu oluşturan sanatçının kültüründen, içinde bulunduğu toplumun sosyo-ekonomik yapısından, gelenek göreneğinden izler taşıyorsa bir toplumun meydana getirdiği ve ağızdan ağıza gelecek nesillere aktardığı sözlü edebiyat eserleri de yine o toplumun geçmiş ve geleceğine ışık tutar. Bir toplumu tanımada, yakınlık ve uzaklıklarımızı görmede, toplumsal eserlerin incelenmesi yol gösterici olacaktır. Bu çalışmamızda da aynı kültürün ortak mirasçıları olduğumuz Kırgızlara ait; Akmaktım, Aksatkın menen Kulmırza, Bozcigit, Kozu Körpöş-Bayan Suluu destanları (poema) farklı yönlerden incelenmiştir. Toplam üç bölüm altında incelenen bu metinleri kapsayan çalışmanın girişinde Kırgızistan, Kırgız destanları, poema türü ve incelenen destanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde şekil, üslup ve içerik yönünden incelemelere, ikinci bölümde halk kültürü ile ilgili tespit ve tahlillere, üçüncü bölüm ise metinlerin Kırgız ve Türkiye Türkçesi verilmiştir. Sonuç kısmında da elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work is the mirror of the artist who created it. Just as this mirror carries traces of the culture of the artist who created it, the socio-economic structure of the society in which he lives, and the traditions and customs of the individual, the works of oral literature created by a society and passed on to future generations by word of mouth also shed light on the past and future of that society. Examining social works will be guiding in recognizing a society, seeing our closeness and distances. In this study, it belongs to the Kyrgyz; Akmaktım, Aksatkın menen Kulmurza, Bozcigit, Kozu Körpöş-Bayan Suluu epics (poema) have been studied from different aspects. In the initiative of the study, which covers these texts, which are examined under three chapters in the society, information about Kyrgyzstan, Kyrgyz epics, poema genre and analyzed epics are given. In the first part, examinations in terms of form, style and content, in the second part the determinations and analyzes about the galk culture, and in the third part, the Kyrgyz and Turkey Turkish of the texts are given. In the conclusion part, the results obtained were evaluated.