Demokrat Ilıca gazetesi
Demokrat Ilıca newspaper
  1. Tez No: 798632
  2. Yazar: AHMET ŞÜKRÜ ATAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Demokrat Ilıca gazetesi 10 Mart 1958 tarihinde kurulmuş yerel bir gazetedir. Gazeteyi kuran daha önceleri de gazeteci kişiliğiyle tanınan Cihat Güngör'dür. Cihat Güngör gazeteci kimliğinin yanı sıra siyasetle meşgul olan bir kişilikti. Güngör Demokrat Ilıca gazetesini yine kendisine ait olan Nur matbaasında günlük olarak basmıştır. Cihat Güngör gazeteye isim verirken kendi atalarının toprakları olan Ilıca'yı unutmamıştır. Kendisi bir Demokrat Parti taraftarı olduğu için ve bu partide Merkez İlçe Başkanlığı görevi yürüttüğü için gazeteye de Demokrat Ilıca ismini vermiştir. Cihat Güngör gazeteyi yayınlarken sadece Ilıca ilçesine ait haberlere yer vermeyerek gazeteyi yerel gazete çizgisinin dışına taşımış, gazetede Ilıca, Erzurum, Türkiye ve Dünya üzerinde meydana gelen olayları aktarmıştır. Demokrat Parti'nin iktidar yıllarında çıkan Demokrat isimli gazetelerden sadece birisi olan gazete içeriğindeki haberlerinde Demokrat Parti taraftarlığını aleni olarak göstermiştir. Demokrat Ilıca gazetesi aktardığı haberleri sadece sosyal, iktisadi ve siyasi konularla kısıtlamayarak edebiyat konuları, dini bilgiler ve okuyucuların dikkatini çekebilecek sıra dışı haberlere de yer vermiştir. Gazetenin finans kaynağı temelinde ise sayfalarında vermiş olduğu ilanlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Demokrat Ilıca newspaper is a local newspaper founded on March 10, 1958. The founder of the newspaper was Cihat Güngör, who was previously known as a journalist. Cihat Güngör was a person who was busy with politics as well as being a journalist. Güngör Demokrat Ilıca newspaper was published daily in his own Nur printing house. While naming the newspaper, Cihat Güngör did not forget the land of his ancestors, Ilıca. He named the newspaper Demokrat Ilıca, as he was a supporter of the Democrat Party and served as the Chairman of the Central District in this party. While publishing the newspaper, Cihat Güngör did not include only the news of the Ilıca district and moved the newspaper beyond the local newspaper line, and the newspaper also reported the events that took place in Ilıca, Erzurum, Turkey and the world. The newspaper, which was only one of the newspapers named Demokrat, which was published during the ruling years of the Democrat Party, publicly showed its support for the Democrat Party in its news. Democrat Ilıca newspaper did not limit the news it reported to only social, economic and political issues, but also included literary topics, religious information and extraordinary news that might attract the attention of the readers. On the basis of the financial source of the newspaper, there are advertisements on its pages.