Elli persentil üzeri yeni tanı çölyak hastalarında glutensiz diyetin klinik gidiş ve laboratuvar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of gluten free diet on clinical course and laboratory in newly diagnosed celiac patients over the fifty percentile
- Tez No: 798633
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TÜMGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çölyak hastalığı genetik olarak duyarlı kişilerde gluten alımı sonucu ortaya çıkan kronik inflamatuar bir enteropatidir. Bu hastalarda büyüme geriliği günümüzde en sık başvuru yakınması olsa da, aşırı kilolu ve obez çocuklarda da çölyak hastalığı olabileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışma kilo ve/veya boyu >50p olan çölyak hastalarının klinik, endoskopik, patolojik ve laboratuvar açısından değerlendirilmesi ve glutensiz diyet sonrası antropometrik ölçümler, laboratuvar değerlerindeki değişikliklerin gözlemlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji BD'nda 1 Ocak 2012 - 31 Ocak 2022 yılları arasında izlenen >50p 38 olgu ve 50p olguların %71'i kız, %28,9'u erkek, 50p olguların tanı yaşı ortalaması 107,8±59,1ay iken, 50p olguların en sık başvuru yakınması karın ağrısı iken, 50p, hem 50p olgularda BKİ Z skoru ve boya göre ağırlıkta istatistiksel olarak anlamlı fark saptanırken, kilo ve boy persentilindeki artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. 50p olguların bir yıllık takip sonunda folik asit değeri istatistiksel olarak anlamlı derecede yükseldi (p=0,043). >50p ve 50p olgularda %31,5 ten %12 ye düşer iken, 50p olgulardan daha yüksek idi. (p=0,005). Birinci yıl sonunda 50p olguların EMA ve TGA IgA değerleri, 50p hem 50p olgular ile 50p olgulara göre daha fazla idi (p=0,042). Sonuç: Glutensiz diyet sonrası >50p ve 50p olgularda da vitamin eksikliği ve anemi görülme sıklığını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Celiac disease is a chronic inflammatory enteropathy resulting from gluten ingestion in genetically susceptible individuals. Although growth retardation is the most common presenting complaint in these patients, various studies have shown that overweight and obese children may also have celiac disease. This study was conducted to evaluate the clinical, endoscopic, pathological and laboratory evaluation of celiac patients with weight and/or height >50p and to observe the changes in anthropometric measurements and laboratory values after gluten-free diet. Materials and Methods: A total of 138 cases, >50p 38 cases and 50p cases were female, 28.9% were male, and the 50p cases was 107.8±59.1 months, the mean age of diagnosis of 50p cases, growth retardation in 50p and 50p, but the increase in weight and height percentile was not statistically significant. In 50p cases, the folic acid value increased statistically significiant (p=0.043). The mean hemoglobin values of the >50p and 50p cases at 12 months according to the time of diagnosis, it decreased from 24% to 9.3% in 50p cases. (p=0.005). The decrease in platelet count at the end of the first year in 50p cases at the time of diagnosis were found to be statistically significantly higher than in 50p and 50p cases and 50p cases (p=0.042). Conclusion: Anthropometric measurements were found to increase in >50p and 50p.