Urartu yazılı belgelerine göre tarım ve hayvancılık ganimetleri
Loots of agriculture and stockbreeding according to the Urartian written record
- Tez No: 798639
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Urartu Krallığı, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, Urartuların çekirdek merkezini oluşturan Van Gölü Havzası merkez kabul edilerek kurulmuştur. Urartu krallarının takip etmiş olduğu sınırlarını genişletme politikası sebebiyle krallığın sınırları oldukça geniş bir coğrafyaya ulaşmıştır. Farklı bölgelere düzenlenen seferlerin çoğunluğu ganimet elde etmek amacı ile düzenlenmiştir. Urartu Krallığı'nın seferler ile ele geçirdiği bu ganimetlerin tarım ve hayvancılık faaliyetleri üzerinde etkisi büyük olmuştur. Krallığın idari, siyasi ve askeri durumunu aydınlatacak birden fazla araştırma yapılmasına rağmen Urartuların temel geçim kaynağını oluşturan tarım ve hayvancılık alanlarında kapsamlı çalışmalar sınırlı bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu sebeple çalışmamızda ulaşabildiğimiz yazılı kayıtları inceleyerek, Urartu Krallığı'nın tarım alanındaki etkinlikleri, hayvancılık alanındaki gelişimi, askeri seferler sonucunda tarım ve hayvancılık adına elde ettiği ganimetleri krallığın kurulduğu bölgenin coğrafi konumu ile iklim koşulları göz önünde bulundurularak kapsamlı bir şekilde incelenecektir. Çalışmamız, Urartu yazılı belgeleri ışığında tarım ve hayvancılığın Urartuların sosyal hayatında ne derece etkili olduğu açısından önemlidir. Urartu Krallığı'nın geçim kaynağının temelini tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Bu doğrultuda krallığın askeri seferler sonucunda tarım ve hayvancılık üzerine elde ettiği ganimetler yazılı belgeler ile desteklenerek en ince ayrıntıları ile araştırılıp incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Urartian Kingdom was established by accepting the Van Lake Basin as center, where is the core center of the Urartians, located in the Eastern Anatolia Region. In consequence of the policy of expanding the borders which is followed by the Urartian kings, the borders of the kingdom reached a very wide geography. The majority of the expeditions organized to different areas were organized with the purpose of obtaining loot. These loots, which were captured by the Urartian Kingdom through expeditions, had a great impact on agriculture and livestock activities. It has been exhibited that there had been a limited comprehensive study in terms of agricultural and animal husbandry which is the essential part of the main resource for living of Urartian in spite of more than one studies showing administrative, political and military circumstances of the kingdom. Therefore; it is aimed to study comprehensively the activities in the field of agriculture, the development in terms of animal husbandry, loots in the interest of agriculture and animal husbandry gained in consequence of military campaigns and the assets of agriculture in the view of the geographical location and the climate conditions of the region where the kingdom was founded by examining the written documents which could be reached. This study is important in terms of how effective agriculture and animal husbandry was in the social life of Urartian in the light of Urartian written documents. The fundamental of the livelihood of the Urartian Kingdom is agriculture and animal husbandry. In this respect, the loots obtained by the kingdom in terms of agriculture and animal husbandry as a result of military campaigns will be investigated and examined elaborately by supported with written documents.