COVİD-19 pandemi döneminde bireylerin ağız hijyeni alışkanlıklarının incelenmesi ve salgın sürecinde bireylerin değişen hijyen davranışlarının belirlenmesi
Examination of oral hygiene habits of individuals during the COVİD-19 pandemic period and determination of changing hygiene behaviors of individuals during the pandemic process
- Tez No: 798640
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemi döneminde bireylerin ağız hijyeni alışkanlıklarının incelenmesi, ve salgın sürecinde bireylerin değişen hijyen davranışlarını belirlemektir. Çalışmamıza gönüllü olarak katılan 200 bireye Covid-19 pandemisi öncesindeki veya sırasındaki ağız diş sağlığı ile ilgili durumlarını belirlemek üzere hazırlanan anket formlarındaki sorular klinisyen tarafından yöneltilerek cevapları kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin bütün ağız içi klinik muayeneleri ve radyografik değerlendirmeleri yapılarak ağız diş sağlığı durumları kayıt altına alındı. Her bireyin Covid-19 pandemisi sırasındaki veya öncesindeki (2020 yılından 2015 yılına kadar) röntgenleri de değerlendirilerek güncel ve geçmiş DMFT (Decay=Çürük, Missing= Çekilmiş diş ve Filling=Dolgu) değerleri belirlendi. Çalışmamızda ayrıca gönüllü olan 60 kişilik hasta grubu üzerinde Karyogram programı kullanılarak çürük risk değerlendirilmesi yapıldı. Bu hasta grubunun çürük risk değerlendirilmesi için ağız içi muayeneleri, diyet analizi ve tükürük analizleri gerçekleştirildi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov Testleri ile incelendi. Bağımsız kategorik verilerin dağılımları Ki-Kare Testi ile bağımlı kategorik verilerin karşılaştırılmasında Mc Nemar Testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni Düzeltmeli Z Testi ile yapıldı. Çalışmanın istatistiksel sonuçlarına göre çalışmaya katılan 200 bireyin günde 2-3 kez ve günde 1 kez dişlerini fırçalayanların yüzde oranının, haftada 2-3 kez fırçalayan ya da dişlerini fırçalamayanların yüzde oranlarından (sırasıyla %9,5, %2) daha yüksek olduğu bulunmuştur (sırasıyla %52, %36,5). Hastaların % 81,9 unun Covid-19 pandemi döneminde fırçalama sıklığında değişim olmamış, %14,1 inin fırçalama sıklığı artmış, hastaların çok düşük bir oranında diş fırçalama sıklığı azalmıştır. Hastaların Covid-19 pandemi döneminde diş fırçası değiştirme sıklığı %21,6 sında artarken, %78,4 ünde değişmemiştir. Covid-19 geçirenlerin ailesinde diğer bireylerin de Covid-19 geçirme oranları Covid-19 geçirmeyenlerin oranından yüksek bulunmuştur (sırasıyla %85,7, %34,3). Hastaların pandemi sırasında veya hemen sonrasında diş hekimine ağız-diş muayenesi için geliş sebebi %60,6 oranla“diş ağrısı”olmuştur. Çalışmamızın ikinci grubunu oluşturan Karyogram kategorilerine göre; düşük risk grubunda olan bireylerin %40'nın Covid-19 geçirdiği, yüksek çürük risk grubunda olan bireylerin ise %50 sinin Covid-19 geçirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the oral hygiene habits of individuals during the COVID-19 pandemic, and to determine the changing hygiene behaviors of individuals during the pandemic. The questions in the questionnaire forms prepared to determine the oral dental health status of 200 individuals who voluntarily participated in our study before or during the Covid-19 pandemic were asked by the clinician and their answers were recorded. All intraoral clinical examinations and radiographic evaluations of the individuals included in the study were performed and their oral dental health status was recorded. X-rays of each individual during or before the Covid-19 pandemic (from 2020 to 2015) were also evaluated and current and past DMFT (Decay = Caries, Missing = Extracted tooth and Filling = Filling) values were determined. In our study, caries risk assessment was also performed on a group of 60 volunteer patients using the Karyogram program. Intraoral examinations, dietary analysis and saliva analysis were performed for caries risk assessment of this patient group. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Compliance with normal distribution was analyzed by Shapiro Wilk and Kolmogorov Smirnov tests. The Chi-Square Test was used for the distribution of independent categorical data and the Mc Nemar Test was used for the comparison of dependent categorical data, and multiple comparisons were made with the Bonferroni Corrected Z Test. According to the statistical results of the study, it was found that the percentage of the 200 individuals who brushed their teeth 2-3 times a day and 1 time a day was higher (52%, 36.5%, respectively) than the percentage of those who brushed their teeth 2-3 times a week or did not brush their teeth (9.5%, 2%, respectively). During the Covid-19 pandemic period, 81.9% of the patients did not change their brushing frequency, 14.1% increased their brushing frequency, and a very low percentage of patients decreased their brushing frequency. While the frequency of changing toothbrushes increased in 21.6% of patients during the Covid-19 pandemic, it did not change in 78.4%. The rate of other individuals in the family of those who had Covid-19 was higher than the rate of those who did not have Covid-19 (85.7% and 34.3%, respectively). The reason for visiting the dentist for oral and dental examination during or immediately after the pandemic was“toothache”with a rate of 60.6%. According to the Cariogram categories that constitute the second group of our study; It was observed that 40% of the individuals in the low risk group had Covid-19, and 50% of the individuals in the high caries risk group had Covid-19.