Karadeniz'in kuzeyinde iskit ekonomik faaliyetleri (M.Ö. VI-II. yüzyıllar)
Scythian economic activities in the north of the Black Sea (VI-IIth centuries BC)
- Tez No: 798666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bozkır kavimleri içerisinde M.Ö. II. bin yıldan itibaren önemli bir yer tutan İskitler hakkındaki araştırmalar, birçok yeni bilgi edinmemizi sağlamıştır. Özellikle İskitleri bir kökende temellendirmek adına yapılmış İranilik ve İslavlık nazariyelerine karşı olarak, Ural-Altay nazariyeleri son derece önemli bilimsel çalışmalar yapılmasında teşvik mahiyetinde bir nitelik kazandırmıştır. Yazılı kaynaklar bakımından ele alınan İskitler; Eski Ahit, Grek kaynakları, Pers kaynakları, Çin kaynakları, Asur ve Urartu kaynakları ile Arkeolojik veriler açısından değerlendirilmiştir. Arkeolojik verilerin elde edilmesinden sonra, yazılı kaynakların az olması sonucu oluşan tarihsel boşluklar ve yanlışlar düzeltilmeye çalışılmıştır. Karadeniz'i çevreleyen bölgede Grek kolonizasyonları ve İskit ekonomik faaliyetleri kuşkusuz Antik Karadeniz tarihinin en önemli konularından biri olmuştur. Bölgede kurulan Grek kolonileri İskitya'daki ekonomik faaliyetleri derinden etkilemiştir. İskitya'da yapılan arkeolojik araştırmalar (hem sahil hem de iç kısımlarda) bu yönde önemli katkılar sağlamış ve elde edilen sonuçlar bu alanı zenginleştirmiş, bilimsel oryantasyon ufkunu genişletmiştir. Bu bağlamda İskit ekonomik faaliyetleri, Antik Grek kolonizasyonu ile ilgili bazı özel konular, temel muhakeme ve içerdiği argümanlar açısından radikal değişikliklere uğramıştır. Sanatsız, medeniyetsiz ve barbar olarak gösterilmeye çalışılan İskitler hakkındaki arkeolojik verilerin sonucunda, kültür ve sanat alanında son derece önemli bir konuma sahip oldukları tespit edilmiştir. Özellikle sosyo-ekonomik yaşamları içerisinde yapmış oldukları üretim, ticaret ve sanat, İskitlerin üretken ve zanaatkâr bir toplum olduklarını gün yüzüne çıkarmıştır. Ayrıca yaşadıkları coğrafya ile yüksek bir etkileşime giren İskitler, sosyo-ekonomik hayatlarını da bulundukları coğrafi şartlara göre şekillendirerek“Pax Scythica”(İskit Barışı) adı altında 300 yıl sürecek olan Avrasya bozkırlarındaki barış ve huzuru tahsis etmişlerdir. İskitlerin sergilemiş olduğu bu tutum kendilerinden sonra kurulacak olan Türk devletlerine örnek teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the steppe tribes, BC. II. The researches about the Scythians, which have an important place since the millennium, have provided us with a lot of new information. Especially against the Iranian and Slavic theories, which were made to ground the Scythians in an origin, the Ural-Altaic theories gave an incentive to carry out extremely important scientific studies. Scythians discussed in written sources; The Old Testament has been evaluated in terms of Greek sources, Persian sources, Chinese sources, Assyrian and Urartian sources and archaeological data. After obtaining the archaeological data, historical gaps and mistakes were tried to be corrected as a result of the scarcity of written sources. The Greek colonization and the economic activities of the Scythians in the region surrounding the Black Sea are undoubtedly one of the most important issues in the history of the Ancient Black Sea. The Greek colonies established in the region deeply affected the economic activities in Scythia. Archaeological researches in Scythia (both on the coast and inland) have made important contributions in this direction and the results obtained have enriched this field and broadened the horizon of scientific orientation. In this context, Scythian economic activities underwent radical changes in terms of some special issues, basic reasoning and arguments related to Ancient Greek colonization. As a result of the archeological data about the Scythians, who were tried to be shown as artless, uncivilized and barbarian, it was determined that they had an extremely important position in the field of culture and art. Especially the production, trade and art they made in their socio-economic life revealed that the Scythians were a productive and artisanal society. In addition, the Scythians, who had a high interaction with the geography they lived in, shaped their socio-economic life according to the geographical conditions they were in and allocated the peace and tranquility in the Eurasian steppes that would last for 300 years under the name of“Pax Scythica”(Scythian Peace). This attitude of the Scythians set an example for the Turkish States to be established after them.