Pirimkul Kadirov'un 'Erk (Özgürlük)' adlı eseri üzerine bir dil incelemesi (İnceleme-metin–aktarma)
A language examination on Pirimkul Kadirov's 'Erk (Freedom)' (Language review-text-transfer)
- Tez No: 798665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSAN ILDIRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada Çağdaş Özbek Edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olan Pirimkul Kadirov'un Özbek Edebiyatının Bağımsızlık Devrinde halkın yaşanmış olaylardan beslenmesi ve tarihini hiçbir zaman unutmaması için yazılmış“Erk”(Özgürlük) adlı kısa öyküsünü; Türkiye Türkçesine kazandırmak, eseri şekil bilgisi açısından inceleyerek gramer yapısını ortaya çıkarmak, Özbek Türkçesi ve Türkiye Türkçesi arasındaki farklı ve benzer yapıları ortaya çıkarmak amacıyla yazılmıştır. Çalışma dil incelemesi ve metin aktarımı şeklinde iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Özbek Türkçesinin genel gramatikal yapısı dikkate alınarak metnin şekil bilgisel özellikleri“Kelime Türetme, Sözcük Çekimi ve Türleri, Anlamlı ve Görevli Kelimeler”şeklinde ana ve alt başlıklarıyla incelenmiştir. Dil bilgisel unsurlarının farklı ve benzer tarafları metnin içinden seçilen örnekler aracılığıyla dikkatlere sunulmaya çalışılmıştır. Metinden seçilmiş örnekler“bölüm/cümle numarası”şeklinde belirtilmiştir. İkinci bölümde ise; eserin Kiril harfli şekli Özbek Latin alfabesine çevrilmiş ve metnin daha sonra tablolar şeklinde Türkiye Türkçesine aktarımı gerçekleştirilmiştir. Eser on beş bölümden oluşmaktadır. Türkiye Türkçesine aktarımı yapılırken büyük ölçüde metnin özüne bağlı kalınmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında, çalışmada elde edilen bulgular örnekleriyle birlikte belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the most important writers of Contemporary Uzbek Literature, Pirimkul Kadyrov's short story“Erk”(Freedom), which was written for the people of Uzbek Literature during the Independence Era, to feed on the events and never forget its history; It was written in order to bring it to Turkey Turkish, to reveal the grammatical structure by examining the work in terms of morphology, to reveal the different and similar structures between Uzbek Turkish and Turkey Turkish. The study consists of two parts as language analysis and text transfer. In the first part; Taking into account the general grammatical structure of Uzbek Turkish, the morphological features of the text were examined with main and sub-titles as“Word Derivation, Word Conjugation and Types, Meaningful and Functional Words”. Different and similar aspects of grammatical elements have been tried to be brought to attention through examples selected from the text. Selected examples from the text are indicated as“section/sentence numbers”. In the second part; The Cyrillic form of the work was translated into the Uzbek Latin alphabet and the text was later transferred to Turkey Turkish in the form of tables. The work consists of fifteen chapters. While transferring to Turkey Turkish, it has been tried to adhere to the essence of the text to a large extent. In the conclusion part, the findings obtained in the study are stated with examples.