Abdımitalip Murzakmetov'un Kırgız ve Özbeklerde kültürel benzerlikler eseri temelinde geçiş törenleri
Transition ceremonies on the basis of Abdimitalip Murzakmetov's word on cultural similarities in Kirgiz and Ozbeks
  1. Tez No: 798669
  2. Yazar: GAMZENUR AKGÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYRAMGÜL DIYKANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Çalışmanın amacı Kırgız ve Özbeklerdeki geçiş törenlerinin karşılaştırılmasıdır. Giriş bölümünde, Kırgız ve Özbekler hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Birinci bölümde, Abdımitalip MURZAKMETOV'un hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Kırgız ve Özbeklerin geçiş dönemlerinde doğum, düğün, ölüm ile ilgili gelenek ve göreneklerinin incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, bahsi geçen eserin Kiril alfabesinden Latin alfabesine transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımına yer verilmiştir. Çalışma, incelemenin genel bir değerlendirilmesinin yapıldığı sonuç, kaynakça, dizin ve öz geçmiş ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the rites of passage in Kyrgyz and Uzbeks. In the introduction, general information about the Kyrgyz and Uzbeks is presented. In the first chapter, information is given about the life and works of Abdimitalip Murzametov. In the second part, the birth, wedding and death customs, which are the transition periods of the Kyrgyz and Uzbeks, are examined. In the third chapter, the transcription of the work in question from the Cyrillic alphabet to the Latin alphabet and its transfer to Turkey Turkish are given. The study ends with the conclusion, bibliography, index and curriculum vitae, in which a general evaluation of the study is made.