Laparoskopik abdominal cerrahilerde pozitif ekspirasyon sonubasıncının (PEEP) intrakraniyal basınç artışının bir göstergesi olan optik sinir kılıf çapı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of positive end-expiratory pressure (PEEP) on optic nerve sheath diameter, an indicator of intracranial pressure increase in laparoscopic abdomi̇nal surgery
- Tez No: 798680
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Laparoskopik cerrahi, açık cerrahiye alternatif olarak; azalmış kanama ve postoperatif ağrı, hastane kalış süresinin azalması gibi avantajları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Laparoskopi karbondioksit (CO2) pnömoperitonyumu (PP) kullanımını gerektirir. PP sonucunda ortaya çıkan artmış intraabdominal basınç (İAB), azalmış venöz dönüş, peritoneal yüzeyden absorbe olan CO2'ye bağlı hiperkapni ve respiratuar asidoz gibi birçok sistemik fizyolojik sonuçlara neden olmaktadır. PP'ye bağlı artan İAB, santral sinir sistemindeki venöz basıncın ve beyin omurilik sıvısının (BOS) basıncının artışına neden olmaktadır. PP uygulaması, respiratuar mekaniklerde değişikliklere sebep olmaktadır. Bu durumu kompanse edebilmek için akciğer (AC) koruyucu ventilasyon ve pozitif ekspirasyon sonu basıncı (PEEP) uygulanmasının solunum sistemi kompliyansı (C) ve direnci üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. PEEP uygulamasının da intrakraniyal basınç (İKB) artışıyla ilgili olduğu gösterilmiştir. Optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) ultrasonografik (USG) ölçümü İKB değerlendirmesi için basit, non-invaziv ve güvenilir bir tekniktir. Çalışmada genel anestezi altında laparoskopik cerrahi (appendektomi, umblikal herni, kolesistektomi, tanısal laparoskopi) planlanan hastalarda PEEP uygulamalarının optik sinir kılıf çapına etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ameliyathanesinde Mart 2022 – Aralık 2022 tarihleri arasında randomize, prospektif klinik çalışma olarak planlandı. Çalışma, ameliyathanede elektif şartlarda, ASA I, II, III risk grubu, 18-65 yaş arası, genel anestezi altında, laparoskopik abdominal cerrahi yapılan toplam 48 hastada gerçekleştirildi. Tüm hastalar numaralandırılmış kapalı zarf ile kura çekilerek rastgele PEEP=0 ve PEEP=8 olacak şekilde iki ayrı çalışma grubuna ayrıldı. Vaka süresinde hastaların sistolik ve diastolik kan basınçları, ortalama arter basınçları (OAB), nabız, periferik oksijen satürasyon, etCO2, Ppeak, Pplato, kompliyans değerleri anestezi indüksiyonunda sonra 10.DK (T0), seçili ventilasyon başlatıldıktan sonra 5. dakika (T1), PP 5. dakika (T2), PP 30. dakika (T3), cerrahi bitiş (T4), kaydedildi. Ayrıca hastaların PP, cerrahi ve anestezi iii süreleri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların OSKÇ'ları ultrasonografik yöntemle; her defasında her iki gözde de olmak üzere, 5 kez ölçüldü. Bulgular: PEEP 0 grubunda 24, PEEP 8 grubunda 24 hasta çalışmayı tamamladı. Gruplar arası demografik (yaş, VKİ, ek hastalık, ASA) ve hemodinamik verilerde farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Laparoscopic surgery, as an alternative to open surgery; It is often preferred because of its advantages such as reduced bleeding and postoperative pain, and reduced hospital stay. Laparoscopy requires the use of carbon dioxide (CO2) pneumoperitoneum (PP). Increased intra-abdominal pressure (IAP) resulting from PP causes many systemic physiological consequences such as decreased venous return, hypercapnia due to CO2 absorbed from the peritoneal surface, and respiratory acidosis. Increased IAP due to PP causes an increase in venous pressure in the central nervous system and cerebrospinal fluid (CSF) pressure. PP application causes changes in respiratory mechanics. In order to compensate for this situation, positive effects of lung (AC) protective ventilation and positive end- expiratory pressure (PEEP) on respiratory system compliance (C) and resistance have been demonstrated. PEEP application has also been shown to be associated with an increase in intracranial pressure (ICP). Ultrasonographic (USG) measurement of optic nerve sheath diameter (SC) is a simple, non-invasive and reliable technique for ICP evaluation. In this study, we aimed to evaluate the effect of PEEP applications on optic nerve sheath diameter in patients scheduled for laparoscopic surgery (appendectomy, umbilical hernia, cholecystectomy, diagnostic laparoscopy) under general anesthesia. Materials and Methods: Our study was planned as a randomized, prospective clinical study between March 2022 and December 2022 in the Operating Room of Karadeniz Technical University Medical Faculty Hospital.The study was carried out in a total of 48 patients, ASA I, II, III risk group, aged 18-65 years, who underwent laparoscopic abdominal surgery under general anesthesia under elective conditions in the operating room. All patients were randomly divided into two study groups, PEEP=0 and PEEP=8, by drawing lots with a numbered sealed envelope. During the case period, patients' systolic and diastolic blood pressures, mean arterial pressures (MAP), pulse, peripheral oxygen saturation, etCO2, Ppeak, Pplato, compliance values were 10. minutes after induction of anesthesia (T0), and 5th minutes after selected ventilation v was started (T1), PP 5th minute (T2), PP 30th minute (T3), surgical end (T4) were recorded. In addition, PP, surgery, and anesthesia times of the patients were recorded. The ONSDs of the patients included in the study were determined by ultrasonographic method; It was measured 5 times, each time in both eyes. Results: 24 patients in the PEEP 0 group and 24 patients in the PEEP 8 group completed the study. There was no difference in demographic (age, BMI, comorbidity, ASA) and hemodynamic data between the groups.