Modern Arap edebiyatında İbrahim Abdulkadir el-Mâzinî ve Üç Romanının teknik ve tematik açıdan incelenmesi
A technical and thematical examination of İbrahim Abdulkadir Al-Mazini and his three novels in modern Arab literature
- Tez No: 798679
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT HAFİS YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Modern döneme kadar nesir türleri içerisinde mevcut olmayan roman, Fransız İhtilalinden önce Batıda vücut bulmuş, Batı romanlarının tercümesi ile Arap edebiyatında ilk örnekleri görülmüş, akabinde özgün bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Rıfa'a Rafi' et-Tahtavi ve öğrencisi Ali Mubarek, modern Mısır edebiyatında roman türünün öncüleri kabul edilir. Bu öncü isimlerden sonra gelişim aşamasında İbrahim Abdulkâdir el-Mâzinî'yi görüyoruz. Mâzinî, şairliğinin yanı sıra Arap romancılığında da önemli bir isimdir. Divan ekolünün öncülerinden biri olan Mâzinî, edebiyatın birçok alanında eser kaleme almış velüt bir yazardır. Bu çalışmanın amacı, Arap edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Mâzinî'nin romanlarını teknik ve tematik açıdan ele alarak incelemek ve Arap romanına katkılarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The novel, which was not present in the prose types until the modern era, came into existence in the West after the French Revolution, and the first examples of Arabic literature were seen with the translation of Western novels, and then it emerged as an original genre. Rıfa'a Rafi 'et-Tahtavi and his student Ali Mubarek are considered to be pioneers of the novel genre in modern Egyptian literature. After these pioneering names, we see İbrahim Abdulkâdir el-Mâzinî at the stage of development. Besides his poetry, Mâzinî is an important name in Arabic novelism. Being one of the pioneers of the Divan school, Mâzinî is a writer who has written works in many fields of literature. The aim of this study is to examine the novels of Mâzinî, which is one of the important names of Arab literature, in technical and thematic terms and to reveal its contributions to the Arab novel.