Akciğer hilusunun incelenmesinde konvansiyonel bilgisayarlı tomografinin yetersiz kaldığı olgularda ince kesit dinamik kontrastlı spiral bilgisayarlı tomografinin etkinliği
The Effectiveness of thin slice dynamic contrast enhanced spiral computed tomography in evaluation of pulmonary hilus in cases when conventional computed tomography is inefficient
- Tez No: 79869
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE OSMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışma Temmuz 1998- Temmuz 1999 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya akciğerde hiler patoloji düşünülüp konvansiyonel BT yapılan ancak patolojiyi tespit etmede veya tanımlamada yetersiz kalınan 32 olgu alınmıştır. Konvansiyonel BT ile iyi konrastlanmanın elde edilemediği durumlarda ve yöntemin bir takım sınırlamaları nedeniyle normal veya patolojik vasküler yapıları hiler solid lezyonlardan ayırt etmekte zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle ek tetkikler yapılmakta, maliyet ve hastanın aldığı radyasyon dozu artmakta, erken tanı şansı kaybedilmektedir. Çalışmamızda bu olgulara, akciğer hiler bölge değerlendirilmesinde sağlayabileceği katkıları görmek amacıyla ince kesit dinamik kontrastlı spiral BT yapılmıştır. Spiral BT'nin getirdiği hızlı görüntüleme sayesinde hareket artefaktları tama yakın yok edilmiş, dinamik kontrast verilmesinin sağladığı katkılar ve ince kesit rekonstrüksiyon imkanı vermesi nedeniyle patolojik oluşumlar normal hiler anatomik yapılardan kolaylıkla ayırt edilmiştir. Spiral BT ile hiler patoloji varlığını tespit etmekte klinik-histopatolojik verilerle karşılaştırma yapıldığında % 100 sensitiviteye sahip olduğu bulunmuştur. Spesifite değerlendirilmesi için kapsamlı ve geniş vaka grubuda araştırmalar yapılması gerekliliği sonucuna varılmıştır. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was performed between July 1998 and July 1999. In our study included 32 cases in which conventional computed tomography was inefficient in detecting and identifying the suspected hilar pathologies. In cases when good vascular contrast is not provided conventional computed tomography may be inefficient in differentiating normal or pathologic vascular structures from solid hilar masses due to limited vascular contrast and also the inherent shortcomings of the method. In those cases, some further additional examinations are performed, leading to increase in both the cost and radiation dose to the patient and more importantly the chance of early diagnosis is usually lost. In our study thin slice dynamic contrast enhanced CT was performed to evaluate the validity of the method in visualization of pulmonary hilar structures when conventional CT was efficient. Fast imaging with spiral CT almost totally eliminated the motion artifacts. Dynamic contrast enhancement with thin slices effectively differentiated normal hilar vascular structures from pathologic lesions. The sensitivity of spiral CT in detecting hilar pathologies is 100% when compared with clinical-histopathological findings. For evaluating the specificity of this technique, its is mandatory to make more detailed studies with larger case groups. 43