Oksalohidrazit yapısına sahip bileşiklerin sentezi ve uygulama çalışmaları
Synthesis and application studies of compounds having oxalohydrazide structure
  1. Tez No: 798697
  2. Yazar: MAZLUM TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUNOĞLU, DOÇ. DR. AYŞE UZGÖREN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Organik kimyada, hidrazon yapısına sahip bileşikler çeşitli alanlarda uygulama potansiyeline sahiptir. Bu uygulama alanlarından birisi de moleküler fotoanahtarlamadır. Farklı fonksiyonel gruplara sahip birçok hidrazon bileşiği moleküler fotoanahtar olarak kullanılmaktadır. Işıkla bir durumdan veya izomerden başka bir duruma veya izomere geri dönüştürülebilen bu ilginç fonksiyonel moleküller, yoğun bir şekilde araştırılmaya ve geliştirilmeye devam etmektedir. Bileşiklerin sahip oldukları farklı fonksiyonel gruplarla birlikte, fotoanahtarlanabilen moleküllerin oluşumunda farklı engeller ve karmaşık yapı-özellik ilişkileri de meydana gelmektedir. Bu tez kapsamında, oksalohidrazit yapısına sahip hidrazon türevleri (4a-4g) sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, MS ve FT-IR spektrumları ile karakterize edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin UV ışığı (300-400 nm) altında fotoanahtarlama çalışması yapılmıştır. Bileşiklerin 1H-NMR ve UV-vis spektrumları yorumlanarak, yapılar üzerinde meydana gelen değişimler incelenmiş ve 4a ve 4e bileşiğinin ileri çalışmaları tamamlandıktan sonra muhtemel fotoanahtarlar olarak kullanılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In organic chemistry, compounds with hydrazone structures have the potential to be applied in various fields. One of these application areas is molecular photoswitching. Many hydrazone compounds with different functional groups are used as molecular photoswitches. These interesting functional molecules, which can be converted from one state or isomer to another state or isomer by light, continue to be intensively researched and developed. Along with the different functional groups of the compounds, different obstacles and complex structure-property relationships occur in the formation of photoswitchable molecules. In this thesis, hydrazone derivatives (4a-4g) with oxalohydrazide structure were synthesized. The structures of the synthesized compounds were characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, MS, and FT-IR spectra. Photoswitching of the obtained compounds was carried out under UV light (300-400 nm). The 1H-NMR and UV-vis spectra of the compounds were interpreted and the changes in the structures were examined and it is expected that the compounds 4a and 4e could be used as possible photoswitches after further studies are completed.