MS 2. yüzyılda Kyzikos Hadrian Tapınağı Neokorosluğu kapsamında Mysia Bölgesi Neokorosluğu
Title of Neokoros in Mysia Region within the context of the title of Cyzicus in the 2nd century AD
  1. Tez No: 798698
  2. Yazar: SERDAL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KOÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tezin amacı Roma İmparatorluk Dönemi'nde, Kyzikos Hadrian Tapınağı Neokorosluğu Kapsamında Mysia Bölgesi Neokorosluğunu sikkeler, yazıtlar ve antik kaynaklar ışığında tespit edilmektir. Yunan ve Roma dünyasındaki Kahramanlık ve Yönetici Kültlerinin ortaya çıkışından MS 3. yüzyıl başlarına kadar ki süre içinde imparator kült anlayışı ana hatlarıyla ele alındıktan sonra Mysia bölgesi kentlerinde saptanan Neokorosluk birçok yönüyle değerlendirilmiştir. Mysia bölgesinin iki önemli kenti olan Pergamon ve Kyzikos çalışmamızın konusuna ışık tutmaktadır. Pergamon, bölgede ilk kez imparator Kült tapınağı kuran kent olduğundan konumuz gereği değerlendirilmiştir. Çalışmamızın esas odak noktasını ise Kyzikos ve bu kentin sınırları içinde kalan Hadrian Tapınağı oluşturmaktadır. Balıkesir ili, Erdek ilçesi sınırları içerisinde, Bandırma-Erdek karayolu üzerinde yer alan Hadrian Tapınağı yapı boyutu olarak Roma İmparatorluğunun en büyük tapınaklarından birisidir. Sosyal, kültürel, Siyaset, dini inanç ve iktidar unsurlarıyla iç içe bir yapıya sahip olan Neokorosluk, kentin girişiyle birlikte, Kyzikos'un kentsel gelişimi ve bu gelişimin kente ve bölgeye yansımaları belirlenerek, kentin Roma Dönemi'ndeki mimari, ekonomik, sosyo-kültürel ve benzeri alanlardaki gelişiminin belirlemesi ve kente olan etkisinin neler olduğu sonuç olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify the Neokoros of the Mysia Region in the light of coins, inscriptions and ancient sources within the scope of the Temple of Kyzikos Hadrian's Neokoroi during the Roman Imperial Period. After the understanding of the emperor cult from the emergence of the Heroic and Ruling Cults in the Greek and Roman worlds to the beginning of the 3rd century AD, the understanding of the emperor's cult was discussed with the main lines, and the Neokoros, (“temple‐warden”) which was found in the cities of Mysia region, was evaluated in many aspects. Pergamon and Kyzikos, two important cities of the Mysia region, shed light on the subject of our study. Since Pergamon was the first city to establish an emperor cult temple in the region, it was evaluated for our subject. The main focus of our study is Cyzicus and Hadrian's Temple, which is within the borders of this city. The Temple of Hadrian, located on the Bandırma-Erdek highway within the borders of Erdek district of Balıkesir province, is one of the largest temples of the Roman Empire in terms of structure. Having a structure intertwined with social, cultural, political, religious belief and power elements, Neokoros's urban development and the reflections of this development on the city and the region were determined, together with the entrance to the city, and the architectural, economic, socio-cultural and cultural aspects of the city in the Roman Period. As a result, the determination of its development