SGLT-2 inhibitörü kullanan tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda sistemik immun inflamatuar indeksin değerlendirilmesi
Evaluation of the systemic immune inflammatory index in patients with TYPE 2 diabetes mellitus using SGLT-2 inhibitor
- Tez No: 798717
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Diyabetes mellitus, immun ve inflamasyon aracılı etkileri olan sistemik metabolik bir hastalıktır. Günümüzde diyabetin tedavisinde hipergliseminin düzeltilmesinin yanı sıra inflamasyon ilişkili etkilerin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. SGLT-2 inhibitörü grubu ilaçların son çalışmalarda kardiyak ve renal fonksiyonlar üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış ve inflamasyonu baskılayıcı yönde etkileri gösterilmiştir. Amaç: Bu çalışmada, SGLT-2 inhibitörü kullanan tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda yeni bir inflamasyon göstergesi olan sistemik immun inflamatuar indeksin (Sİİ) değerlendirilmesi ve SGLT-2 inhibitörü ilaçların inflamasyon ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, retrospektif bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya tip 2 diyabetes mellitus tanılı ve en az 6 aydır SGLT-2 inhibitörü kullanan 122 hasta ve kontrol grubu olarak diğer diyabet tedavilerini alan 97 hasta dahil edildi. Bu iki hasta grubu arasında nötrofil, lenfosit, trombosit değerleri ile sistemik immun inflamatuar indeks hesaplanarak karşılaştırıldı. Ek olarak hastaların inflamasyon ile ilişkiyi göstermek için sedimentasyon ve CRP değerleri karşılaştıırldı. Bulgular: Çalışmaya alınan her iki grup arasında sistemik immun inflamatuar indeks, sedimentasyon ve CRP değerleri arasındaki fark istatiktiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda SGLT-2İ kullanan ve kullanmayan hastalar arasında sedimentasyon, CRP ve Sİİ değerleri arasında istatiktiksel olarak bir faklılık saptanmamıştır (sedimentasyon p=0,316, CRP p=0,858, Sİİ p=0,493). Elde ettiğimiz bu bilgiler dahilinde mevcut sonuçları doğrulamak ve SGLT-2İ'nin anti-inflamatuar etki mekanizmalarını açıklamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes mellitus is a systemic metabolic disease with immune and inflammation-mediated effects. Today, in the treatment of diabetes, it is aimed not only to correct hyperglycemia, but also to minimize inflammation-related effects. The positive effects of SGLT-2 inhibitor group drugs on cardiac and renal functions have been proven in recent studies and their effects in suppressing inflammation have been shown. Objectives: In this study, it was aimed to evaluate the systemic immune inflammatory index, which is a new indicator of inflammation, in patients with type 2 diabetes mellitus using SGLT-2 inhibitors and to show the relationship between SGLT-2 inhibitor drugs and inflammation. Materials and Methods: This study was designed as a single-center, retrospective study. Among patients diagnosed with Tip 2 DM, a total of 200 patients who were administered SGLT-2 inhibitors (n:100) and other treatments (n:100) in the last six month were included in our study. Neutrophil, lymphocyte, and platelet values were evaluated and compared between these two patient groups by calculating the systemic immune inflammatory index. In addition, sedimentation and CRP values of the patients were compared to show the relationship with inflammation. Results: The difference between systemic immune inflammatory index, sedimentation and CRP values, between the two groups included in the study was not statistically significant. Conclusion: In our study, no statistically significant difference was found between sedimentation, CRP and SII values between patients using and not using SGLT-2I (sedimentation p=0.316, CRP p=0.858, SII p=0.493). Further studies are needed to confirm the current results and to explain the anti-inflammatory action mechanisms of SGLT-2I.