Obstrüktif uyku apne sendromlu olan hastaların semptom ve komplikasyonlarını öngörmede pulse transıt tıme yeri
Pulsed transit time in predicting the symptoms and complications of patients with obstructive SLEEP apnea syndrome
- Tez No: 798718
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Güncel pratikte Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) şiddeti Apne Hipopne İndeksi (AHİ) ile belirlenmekle birlikte, AHİ ile hastalığın semptom ve komplikasyonları arasında her zaman doğrusal bir ilişki saptanamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, hastanemiz uyku laboratuvarına başvuran OUAS ön tanısı olan hastaların semptom ve komplikasyonlarının öngörülmesinde Pulse Transit Time (PTT) yerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz uyku polikliniğine başvuran ve çalışmayı kabul eden hastalar dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri standart klinik veri formları ile kaydedildi. Hastalar AHİ'ne göre; AHİ
Özet (Çeviri)
Aims: In current practice, although the severity of Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is determined by the Apnea Hypopnea Index (AHI), a linear relationship cannot always be determined between AHI and the symptoms and complications of the disease. The aim of this study is to investigate the role of Pulse Transit Time (PTT) in the prediction of symptoms and complications in patients with a preliminary diagnosis of OSAS who applied to the sleep laboratory of our hospital. Materials and Methods: Patients who applied to the sleep outpatient clinic of our hospital and accepted to join in to the study were included in the study. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded with using standard clinical research forms. According to the patients' AHI; Those with AHI