COVİD-19 salgını nedeniyle yakınını kaybedenlerde pandemik yas ile bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ilişkisi
The relationship between pandemic grief and cognitive emotion regulation strategies in those WHO have been lost DUE to the COVİD- 19 epidemic
  1. Tez No: 798716
  2. Yazar: DİLEK SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Covid 19 salgınında yakınını kaybedenlerde pandemik yas ile bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanmıştır. Kartopu örnekleme yoluyla online soru formu ile 15 Ocak 2022- 15 Mart 2022 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 79 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada araştırmacılar tarafından hazırlanan 20 soruluk bir anket, Pandemik Yas Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 21.0 Windows sürümü kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin değerlendirilmesinde sayı (n) ve yüzde (%) dağılımları ile uygun testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına yakınını kaybetmesinin üzerinden 1yıl ve daha fazla süre geçenlerin ilk iki haftada Pandemik Yas Ölçeği puanları 6 aydan daha az süre geçenlere oranla daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada kişilerin kaybının üzüntüsünü azaltacak durumlar incelenmiş ve üzüntüyü azaltacak durum olmadığını bildirenlerin plan yapmaya yeniden odaklanma ve pozitif tekrar odaklanma alt boyutu puanlarının dini yas ritüelleri gerçekleştirmeyle azalacağını bildirenlere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Kaybettiği yakınının cenaze törenine katılan ve cenaze sonrasında törensel uygulamaları (yas ritiüelleri) gerçekleştiren kişilerin Pandemik Yas Ölçeği puanları, gerçekleştiremeyen kişilerden daha yüksek saptanmıştır. Katılımcıların ölümden sonra yapılan törensel uygulamaları yapma durumlarına göre alt boyutu puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (t=2.863.
Özet (Çeviri)
It was planned as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the relationship between pandemic grief and cognitive emotion regulation strategies in those who lost a loved one in the Covid 19 epidemic. Snowball sampling was conducted with 79 people who agreed to participate in the study between January 15, 2022 and March 15, 2022 with an online questionnaire. A questionnaire with 20 questions prepared by the researchers, Pandemic Grief Scale and Cognitive Emotion Regulation Scale were used to collect data. IBM SPSS 21.0 Windows version was used in the analysis of the data. In the evaluation of descriptive data, number (n) and percentage (%) distributions and appropriate tests were used. According to the results of the research, Pandemic Grief Scale scores of those who have passed for 1 year or more since their death in the first two weeks were found to be higher than those who passed less than 6 months. In the study, the situations that will reduce the sadness of the loss of the people were examined and it was determined that the sub-dimension scores of refocusing on planning and positive refocusing were lower in those who reported that there was no situation that would reduce the sadness, compared to those who reported that they would decrease by performing religious mourning rituals. The Pandemic Grief Scale scores of people who attended the funeral of their deceased relative and performed ceremonial practices (mourning rituals) after the funeral were found to be higher than those who could not. A statistically significant difference was found in terms of acceptance (CI) sub-dimension scores according to the status of performing the ceremonial practices performed after death (t=2.863.