Sertralin endotel hasarlı aortta kontraksiyonu etkiler mi?
Does sertralin affect contraction in the endotel damaged AORT?
- Tez No: 798720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitorü (SSRI) grubu antidepresan ilaçlar kardiyovasküler rahatsızlığı olan hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak özellikle damar üzerindeki etkileri deneysel bir çalışmada araştırılmamıştır. Bu çalışmada sertralinin (SE) aort kontraksiyonu üzerine etkilerini hem sağlıklı hem de hasarlı sıçan aortu üzerinde araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada 2 grup (n=24) halinde 24 Wistar albino rat kullanıldı. Grup 1; aort- sağlam endotel (n=12), grup 2 aorta- hasarlı endotel (n=12). İnen torasik aort, yetişkin Wistar albino sıçanın servikal dislokasyonundan sonra hızla izole edildi. Aort dokuları temizlendi ve 3-4 mm uzunluğunda halkalar halinde kesildi. Daha sonra halkalar, 37°C'de termoregüle edilmiş ve havalandırılmış (%95 O2 ve %5 CO2) Krebs-Henseleit solüsyonu içeren organ banyolarına yerleştirildi. Aort halkalarının izometrik gerilimindeki değişiklikler, dört kanallı bir kuvvet yer değiştirme transdüseri kullanılarak kaydedildi. Çalışmanın ilk bölümünde sağlam endotel halkaları, ikinci bölümünde ise mekanik olarak hasar görmüş endotel halkaları kullanıldı. Fenilefrin (FE 10-6M) uygulandı ve her iki grupta da kasılmalar kaydedildi. Daha sonra grup 1'e kümülatif (10-9-10-4 M) Sertralin (50 mg) verildi. Grup 2'de endoteli iğne ile yırtarak aort endotel hasarı oluşturuldu. Asetilkolin (Ach 10-6M) uygulanarak endotel hasarı kontrol edildikten sonra hasarlı stripler bir saat süreyle organ banyolarında yıkandı ve ikinci doz FE 10-6M verildi, ardından kümülatif olarak Sertralin (50 mg) verildi (10 -9-10-4 M) 2. gruba ve kasılmaları kaydedildi. Grup 1'e kümülatif (10-9-10-4 M) sertralin (50 mg) verildikten sonra ilk üç sertralin dozunda (10-9, 10-8, 10-7) spontan kasılmalarda belirgin inhibisyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Selective Serotonin Reuptake Inhibitor (SSRI) group antidepressant drugs are widely used in patients with cardiovascular disorders. However, its effects on the veins have not been investigated in an experimental study. In this study, we aimed to investigate the effects of sertraline on aortic contraction in both healthy and damaged rat aorta. In this study we used 24 Wistar albino rats in 2 groups (n=24). Group 1; aorta- intact endothelium (n=12), group 2 aorta- damaged endothelium (n=12). The descending thoracic aorta was quickly isolated after cervical dislocation of adult Wistar albino rat. Aorta tissues were cleaned and sectioned into 3-4 mm long rings. Then the rings were placed in organ baths containing Krebs–Henseleit solution, which was thermoregulated at 370C and aerated (95 % O2 and 5% CO2). Changes in isometric tension of aorta rings were recorded using a four channel force displacement transducer. Endothelium intact rings were used in the first part of the study and mechanically damaged endothelial rings were used in the second part. Phenylephrine (PE 10-6 M) was applied and contractions were recorded in both groups. Then Sertraline (50 mg) was given cumulatively (10-9 -10-4 M) to group 1. In group 2 aorta injury was achieved by tearing the endothelium with a needle. After controlling endothelial damage by applying acetylcholine (Ach 10 -6M), all damaged strips were washed for one hour in organ baths and second dose of phenylephrine (PE 10-6 M) was administered, then Sertraline (50 mg) was given cumulatively (10-9 -10-4 M) to group 2 and contractions were recorded.