Sertralin, fluoksetin, sitalopram ve essitalopramın kapiler elektroforez yöntemi ile eşzamanlı tayini için metot optimizasyonu
Simultaneous determination of sertralin, fluoxetin, citalopram and escitalopram by Capillary Electrophoresis
  1. Tez No: 467853
  2. Yazar: ELVAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kapiler Elektroforez son yıllarda ilaç analizlerinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Diğer analitik metotlara göre üstünlükleri bulunmaktadır. Yüksek ayırma gücü, kolay miktar hesabı, kısa analiz süreleri, çok az hacimde örneğin kullanılması, basit yöntem geliştirme imkanı ve otomatik cihaz gelişimi, yöntemin en önemli avantajlarıdır. Farklı ilaç etken maddelerinin eşzamanlı tayini, miktar analizleri kapiler elektroforez yöntemi ile yapılabilmektedir. İlgili tez çalışmamızda amaç; son 20 yılda kullanımı hızla artan antidepresan ilaç etken maddelerinden sertralin, fluoksetin, sitalopram ve essitalopramın kapiler elektroforez yöntemi tayinleri için metot geliştirmektir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise geliştirilen yöntem, sertralinin ilaç preperatlarından miktar tayininde kullanılacaktır. Ayrıca yöntem geçerliliğinin tespiti için doğruluk, kesinlik, duyarlılık ve doğrusallık gibi validasyon parametreleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Capillary electrophoresis is a widely used method for drug analysis in recent years. They have important superiories over other analytical methods. High separation power, easy quantification calculation, short analysis time, use of sample in quite low facility volume, possibility of simple method development and automatic device development are the most important advantages of this method. Simultaneous determination of different drug substances and quantitative analysis can be achieved by capillary electrophoresis method. The purpose of our study was to develop a method has been developed for the determination of sertralin, fluoxetine, citalopram and escitalopram using capillary electrophoresis from antidepressant drugs which have been increasingly used in the last 20 years. In the second step of our study, the developed method was used to determine sertraline in drug preparations. In addition some parameters such as accuracy, precision, sensitivity and linearity were examined for the validation of the method used.