Siyah çay kombucha ve metforminin diyabetli ratların karaciğerinde hsp60 ve hsp110 üzerine etkisi
Effect of black tea kombucha and metformin on hsp60 and hsp110 in rats with diabetes
- Tez No: 872188
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KARADAĞ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada diyabet oluşturulan ratlarada Siyah Çay Kombucha'nın karaciğer dokusunda HSP60 ve HSP110 lokalizasyonu üzerine etkisinin immunohistokimyasal olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 3-4 aylık, 250-300 gr ağırlığında 48 adet erkek Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Çalışma grupları; Kontrol grubu, Diyabet grubu, Diyabet+Siyah Çay Kombucha grubu, Diyabet + Metformin grubu, Siyah Çay Kombucha grubu ve Metformin grubu olarak oluşturuldu. Deney sonunda tüm gruplardaki ratlardan anestezi altında servikal dislokasyon yolu ile kalpden kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Karaciğer dokusunu incelemek için Hemotoksilen Eozin ve Crossman'ın üçlü boyamaları yapıldı. HSP60 ve HSP110 karaciğer dokusundaki immünohistokimyasal lokalizasyonu streptavidin-biotin peroksidaz yöntemi ile belirlendi. Alınan kan örneklerinden biyokimyasal olarak AST, ALT ve LDH değerleri ve Elisa Yöntemi ile HSF1 ve GRP75 düzeyleri ölçüldü. Diyabet, Diyabet+Siyah Çay Kombucha ve Diyabet+Metformin grubundaki ratların karaciğer dokusunda vena sentralis çevresindeki hepatositlerde HSP60 immunoreaktivitesinin Diyabet, Diyabet+Siyah Çay Kombucha ve Diyabet+Metformin grubunda diğer gruplara göre daha zayıf olduğu belirlendi. HSP110 immunoreaktivitesinin ise Kontrol, Siyah Çay Kombucha, Metformin ve Diyabet+ Siyah Çay Kombucha grubu ratların karaciğer dokusunda vena sentralis, sinuzoid endoteli ve hepatositlerde Diyabet ve Diyabet + Metformin grubuna göre daha yoğun olduğu görüldü. Diyabet gurubunda karaciğer doku örneklerinde HSF1 seviyesinin azaldığı ve siyah çay Kombucha ve metformin uygulamasının diyabet kaynaklı bu azalışı engellediği belirlendi. Diyabet gurubu karaciğer doku örneklerinde GRP75 seviyesinin diğer guruplara kıyasla arttığı ve siyah çay Kombucha ve metformin uygulamasının diyabet kaynaklı bu artışı engellediği görüldü. Gruplar arasında AST düzeyi bakımından anlamlı fark bulunmazken, ALT ve LDH düzeyi bakımından ise anlamlı fark olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of Black Tea Kombucha on HSP60 and HSP110 localization in liver tissue in diabetic rats by immunohistochemically. In the study, 48 male Wistar albino rats aged 3-4 months and weighing 250-300 g were used. The study groups were; Control group, Diabetes group, Diabetes + Black Tea Kombucha group, Diabetes + Metformin group, Black Tea Kombucha group and Metformin group. At the end of the experiment, rats in all groups were anesthetized and blood and liver tissue samples were taken from the heart by cervical dislocation under anesthesia. Hematoxylin Eosin and Crossman's triple staining were performed to examine the liver tissue. Immunohistochemical localization of HSP60 and HSP110 in liver tissue was determined by streptavidin-biotin peroxidase method. Biochemical AST, ALT and LDH levels and HSF1 and GRP75 levels were measured by Elisa method in blood samples. HSP60 immunoreactivity in hepatocytes around the vena centralis in the liver tissue of rats in Diabetes, Diabetes+Black Tea Kombucha and Diabetes+Metformin groups was found to be weaker in Diabetes, Diabetes+Black Tea Kombucha and Diabetes+Metformin groups compared to the other groups. HSP110 immunoreactivity was more intense in the vena centralis, sinusoid endothelium and hepatocytes in the liver tissue of rats in the Control, Black Tea Kombucha, Metformin and Diabetes + Black Tea Kombucha groups compared to the Diabetes and Diabetes + Metformin groups. It was determined that HSF1 level decreased in the liver tissue samples of the diabetes group and black tea Kombucha and metformin administration prevented this diabetes-induced decrease. It was observed that GRP75 level increased in the liver tissue samples of the diabetes group compared to the other groups and black tea Kombucha and metformin administration prevented this diabetes-induced increase. While there was no significant difference between the groups in terms of AST level, there was a significant difference in ALT and LDH levels.