Romatoid artritli hastalarda temporomandibular eklem disfonksiyonunun ultrasonografik tanısı ve temporomandibular eklem disfonksiyonu ile ilişkili faktörler
Ultrasonographic diagnosis of temporomandibular joint dysfunction in patients with rheumatoid arthritis and factors associated with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 798742
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BODUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid Artrit (RA) sinoviyal inflamasyonla giden, etiyolojisinde çeşitli faktörler aydınlatılsa da halen sebebi tam olarak anlaşılamayan, kronik simetrik poliartrit tablosudur. RA'lı hastalarda temporomandibular eklem (TME) tutulumu oldukça sık olmasına rağmen klinik önemi iyi tanımlanmadığından, göz ardı edilebilmektedir. TME çiğneme, konuşma ve yutma gibi önemli süreçlerde rol oynar. TME tutulumu ağız açmada kısıtlılık, çiğneme, yutma, konuşma gibi fonksiyonel aktiviteler esnasında ağrı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma ve dizabilite gibi ciddi sonuçlara yol açar. Çalışmamızda RA'lı hastalarda ultrasonografi yardımıyla TME disk kalınlığı, eklemde efüzyon, osteofit varlığı ve masseter kas kalınlıklarını değerlendirerek, TME ultrasonografisinin temporomandibular disfonksiyon (TMD) tanısında prediktif değeri olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Romatizmal Hastalıklar Polikliniğine başvuran, 18-65 yaş arasında, 2010 ACR/EULAR kriterlerine göre RA tanısı almış olan 51 hasta ve bunlara yaş ve cinsiyet olarak benzer 51 sağlıklı kontrol olmak üzere 102 kişi dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların; yaşı, cinsiyeti, mesleği, eğitim durumu, vücut kitle indexi (VKİ), sigara kullanımları, komorbiditeleri, RA hastalık süreleri (yıl) ve kullandıkları ilaçlar, kan sayımındaki; CRP, ESR, RF, anti-CCP değerleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm bireylere, Temporomandibular Düzensizlikler için Teşhis Kriterleri (TMD/TK) formu uygulanarak not edildi. Her iki TME için ağrı şiddeti Visuel Analog Skala (VAS) ile ölçüldü. Çalışmaya katılan iki grubun fonksiyonel kapasitelerini ölçmek için, Sağlık Değerlendirme Anketi (Health Assessment Questionnaire HAQ) kullanıldı. RA'lı hastaların hastalık aktivitesi“Hastalık Aktivite Skoru (Disease Activity Score, DAS 28-ESR)”ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların tamamının TME sonogrofik incelemesi yapıldı, bilateral disk kalınlığı ve masseter kas kalınlıkları ölçümleri kaydedildi. Ultrasonografik bakıda, TME efüzyonu, kondil ve temporal kemik dejenerasyonu ile eklemde osteofit varlığı değerlendirildi. Bulgular: RA grubunda yaş ortalaması 53,0310,42 kontrol grubunda 51,276,86 olarak bulundu. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, sigara içiciliği ve VKİ açısından anlamlı fark gözlenmedi. TMD/TK formuna göre RA'lı hastalarda TMD belirtisi sağlıklı kontrole göre daha sık görüldü, gruplar arasında anlamlı fark mevcuttu (p=0,023). TMD/TK tanı karar ağacına göre RA'lı hastaların 22'sinde (%43,1) ve sağlıklı kontrol grubunun 12'sinde (%23,5) ağrı bozukluğu saptandı. RA'lı hastaların 14'ünde (%27,5), sağlıklı kontrol grubunun 5'inde (%9,8) TME düzensizliği tanısı kondu ve gruplar arasında anlamlı fark izlendi (p=0,022).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rheumatoid Arthritis (RA) is a chronic symmetrical polyarthritis with synovial inflammation, the etiology of which is still not fully understood, although various factors in its etiology have been clarified. Although temporomandibular joint (TMJ) involvement is quite common in patients with RA, its clinical significance is not well defined, so it can be ignored. TMJ plays a role in important processes such as chewing, speaking and swallowing. Involvement of the TMJ leads to serious consequences such as limitation in mouth opening, pain during functional activities such as chewing, swallowing, speaking, limitation in activities of daily living, and disability. In our study, we aimed to investigate whether TMJ ultrasonography has a predictive value in the diagnosis of temporomandibular dysfunction (TMD) by evaluating TMJ disc thickness, joint effusion, presence of osteophytes and masseter muscle thickness with the help of ultrasonography in patients with RA. Materials and Methods: Age and gender were included with 51 patients between the ages of 18-65 who were diagnosed with RA according to 2010 ACR/EULAR criteria, who applied to Ankara City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Hospital Rheumatic Diseases Outpatient Clinic. Patients included in the study; age, gender, occupation, educational status, body mass index (BMI), smoking, comorbidities, RA disease duration (years) and drugs used, blood count; CRP, ESR, RF, anti-CCP values were recorded. All individuals participating in the study were noted by applying the Diagnostic Criteria for Temporomandibular Irregularities (TMD/TC) form. Pain intensity for both TMJs was measured with the Visual Analogue Scale (VAS). The Health Assessment Questionnaire HAQ was used to measure the functional capacities of the two groups participating in the study. Disease activity of patients with RA was evaluated with the“Disease Activity Score (DAS 28-ESR)”. All participants included in the study underwent TMJ sonographic examination, bilateral disc thickness and masseter muscle thickness measurements were recorded. In the ultrasonographic examination, TMJ effusion, condyle and temporal bone degeneration, and the presence of osteophytes in the joint were evaluated. Results: The mean age in the RA group was 53.0310.42, in the control group it was 51.276.86. There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, occupation, educational status, smoking and BMI. According to the TMD/TC form, TMD symptoms were observed more frequently in patients with RA than in healthy controls, and there was a significant difference between the groups (p=0.023). According to the TMD/TC diagnostic decision tree, pain disorder was detected in 22 (43.1%) patients with RA and 12 (23.5%) in the healthy control group. TME irregularity was diagnosed in 14 (27.5%) of the RA patients and 5 (9.8%) of the healthy control group, and a significant difference was observed between the groups (p=0.022).