Assessment of nurses' knowledge about chronıc kıdney dıseases ın al-nasserıya cıty/Iraq
Irak'taki al-nasseriya şehrindeki hemşirelerin kronik böbrek hastaliklari hakkindaki bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 798743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Birçok böbrek hastalığı türü zamanla böbrek fonksiyonlarının kademeli olarak kaybolmasına neden olabilir. Diyabetik böbrek hastalığı, böbrek yetmezliğine yol açabilen ilerleyici bir hastalıktır. Böbrekler atık maddeleri ve ekstra sıvıyı dolaşımdan uzaklaştırır ve idrar olarak salgılar. Ciddi kronik böbrek hastalığı olan kişilerde potansiyel olarak zararlı sıvıların, elektrolitlerin ve atık ürünlerin birikmesi meydana gelebilir. Kronik böbrek hastalığının en yaygın nedenleri diabetes mellitus, yüksek tansiyon, obezite, bazı kalıtsal hastalıklar, tütün kullanımı ve aşırı alkol alımıdır. İlk başta dışa dönük işaretler olmayabilir. Yine de bacak şişmesi, yorgunluk, kusma, iştahsızlık ve oryantasyon bozukluğu gibi sorunlar, hastalık ilerledikçe ortaya çıkabilir. Artan kardiyovasküler hastalığı riski, böbrek yetmezliği, hipertansiyon, osteoporoz, anemi, kan kreatinin seviyeleri, idrar sonuçları ve kapsamlı bir tıbbi geçmiş, kronik böbrek hastalığı için birincil tanı araçlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol Merkezleri gibi kuruluşların çok sayıda bilimsel çalışmasına ve raporuna göre, kronik böbrek hastalığı olan hastaların sağlığı, kronik böbrek hastalıklarının riskleri ve tedavileri hakkında klinik ve laboratuvar muayeneleri ve eğitim seminerleri ile düzenli olarak izlenmelidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Al-Nasseriya Şehri/Irak'ta hemşirelerin kronik böbrek hastalıkları hakkındaki bilgilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın amacına ulaşmak için betimleyici kesitsel bir tasarım kullanılmıştır. Mart 2022 ile Mayıs 2022 arasında, Irak'ın Nasiriyah kentindeki Al-Hussein eğitim hastanesinde böbrek hastalıkları, hemodiyaliz ve acil servislerde bu çalışmayı yürütmek için olasılık dışı örnekleme (amaçlı örnekleme) kullanılmıştır. Örneklem, 20'si Böbrek Hastalıkları Birimi'nden, 31'i Hemodiyaliz Birimi'nden ve 56'sı Al-Hussein Eğitim Hastanesi Acil Servisi'nden olmak üzere toplam 100 hemşireden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak iki bölümlü bir anket araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri birinci bölümde ele alınmaktadır (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, klinik hemşirelik deneyimi, birimin yeri, ekipteki çalışma süresi, güncel bilgileri takip etme durumu, bilgi kaynakları, kronik böbrek hastalık eğitimi alma durumu veya seyri). İkinci kısım ise hemşirelerin kronik böbrek hastalığı hakkındaki bilgilerinin değerlendirildiği 33 sorudan ve cevaplarından oluşmaktadır (elbette, emin değilim ve bilmiyorum). Her hemşirenin bilgi düzeyi, doğru cevapların yüzdesine göre değerlendirildi. Veriler hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcı kadınların çoğunluğu 20-29 yaşlarında olup hemşirelik lisesi veya hemşirelik eğitim programını tamamlamışlardı. Ayrıca evliydiler ve klinik hemşirelik alanında altı ila on yıllık bir deneyime (%49) sahiptiler. Araştırmaya dahil olanların büyük çoğunluğu acil servislerde (%49), büyük çoğunluğu bir ila beş yıl süren birimlerde (%56) çalışıyordu. Katılımcıların %55'i kronik böbrek hastalığı hakkında bilimsel bilgiye sahip olmak istememişlerdir. Ancak kronik böbrek böbrek hastalığına ait bilgileri çoğunlukla kitaplardan ve internetten edinmişlerdir. Ancak hemşirelerin büyük kısmı kronik böbrek hastalığına yönelik herhangi bir eğitim almamışlardır. Hemşirelik personelinin% 68'inin lise ve yüksekokullarından mezun olduğu halde, kronik böbrek hastalığı hakkındaki bilgileri, anket sorularına verdikleri yanıtlara ve son bilimsel gelişmeleri takip etmedikleri için düşük çıkmıştır. Sonuç: Çalışmada katılımcıların çoğunun, düşük eğitim seviyeleri, böbrek hastalığında uzmanlaşmış eğitim kurslarının olmaması ve bu personeli eğitmek için eğitim programlarının ve protokollerinin olmaması nedeniyle kronik böbrek hastalığı hakkında orta düzeyde bilgiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Many types of kidney disease may cause a gradual loss of kidney functions over time. Diabetic kidney disease is a progressive disorder that may lead to renal failure. The kidneys remove waste materials and extra fluid from the circulation and excrete it as urine. A buildup of potentially harmful fluids, electrolytes, and waste products may occur in people with severe chronic renal disease. The most common causes of chronic kidney disease include diabetes mellitus, high blood pressure, obesity, certain hereditary illnesses, tobacco use, and excessive alcohol consumption. There may be no outward signs at first, but as the illness progresses, problems like leg swelling, fatigue, vomiting, lack of appetite, and disorientation may appear. Increased risk of cardiovascular disease, renal failure, hypertension, osteoporosis, anemia, blood creatinine levels, urine results, and a thorough medical history are the primary diagnostic tools for chronic kidney disease. The health of patients with chronic kidney disease must be monitored regularly, with clinical and laboratory examinations as well as educational seminars on the risks and treatments for chronic kidney diseases, according to numerous scientific studies and reports from organizations like the World Health Organization and the Centers for Disease Control. Objective: The aim of the study is to assess nurses' knowledge about chronic kidney diseases in Al-Nasseriya City/Iraq. Materials and Method: To achieve the study's aims, descriptive cross-sectional design was used. Between March 2022 and May 2022, non-probability sampling (purposive sampling) was used to conduct this study in the kidney diseases, hemodialysis, and emergency departments at Al-Hussein teaching hospital in Nasiriyah, Iraq. The sample included 100 nurses, including 20 from the Kidney Diseases Unit, 31 from the Hemodialysis Unit, and 56 from the Emergency Room of Al-Hussein Teaching Hospital. A two-part questionnaire was prepared as a data collection tool. The socio-demographic profile of the nursing staff is questioned in the first part (age, gender, educational level, marital status, clinical nursing experience, place of the unit, duration of working in the unit, status of following updated information, information sources, status of receiving training on chronic kidney diseases or course of chronic kidney diseases). The second part consists of 33 questions and their responses (sure, not sure, and I don't know). Each nurse's level of knowledge was evaluated based on the percentage of correct responses. The data was analyzed using both descriptive and inferential statistics. Results: The majority of the participants were female, aged 20–29, and had completed secondary school in nursing or a nursing training program. They were married and had a high experience (49%) of six to ten years in clinical nursing work, a great majority of the participants worked in emergency departments (49%), and the vast majority of them had worked in those units for one to five years (56%). 55% of the participants did not want to get scientific information about kidney disease. The majority of people with chronic kidney disease learned about such information from books and the Internet. The vast majority of them did not receive any kind of training on chronic kidney disease. Even though 68% of the nursing staff held degrees from secondary schools and institutes, their knowledge of chronic kidney disease was low based on their responses to the questionnaire items and since they did not follow recent scientific developments. Conclusion: The results of the study revealed that most of the participants had moderate knowledge of chronic kidney disease because of their low levels of education, the absence of training courses specialized in kidney disease, and the lack of educational programs and protocols to train those staff.