Üçüncü basamak bir hastane örneğinde hekimlerin mesleki ve sürekli kaygı ölçek puanlarının karşılaştırılması
Comparison of occuptional and trait anxiety scale scores of physicians in a tertiary hospital sample
- Tez No: 798775
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Hekimlik, çalışma hayatında birçok stres ve kaygı etkenine maruz kalınan bir meslektir. Bu nedenle hekimlerde anksiyete, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi ruhsal bozukluklar sık görülmektedir. Bu ruhsal bozukluklar hekimlerin kendi sağlığını etkilediği gibi toplum sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışmanın amacı da hekimlerde sürekli kaygı düzeylerini ve mesleki kaygıya sebep olabilecek durumları belirlemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, tanımlayıcı tipte olup araştırma evrenini SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kliniklerinde 01 Eylül 2022-30 Kasım 2022 tarihleri arasında çalışan hekimler oluşturmaktaydı. Katılımcılara tarafımızca hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu ve Mesleki Kaygı Anketi ile Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği 2 (State-Trait Anxiety Inventory – STAI TX-2) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Medicine is a profession that is exposed to many stress and anxiety factors in working life. For this reason, mental disorders such as anxiety, depression, and burnout syndrome are common in physicians. These mental disorders are closely related to public health as well as affecting physicians' own health. The aim of this study is to determine the levels of trait anxiety and situations that may cause occupational anxiety in physicians and to investigate the relationship between them. Materials and Methods: Our study is prospective, descriptive type and the research population consists of physicians working in SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Clinics between 01 September 2022-30 November 2022. The Sociodemographic Data Form and the Occupational Anxiety Questionnaire and the State-Trait Anxiety Inventory 2 (STAI TX-2) prepared by us were administered to the participants.