Adenomyozis tanısında prolaktinin yeri
Role of prolactin in the diagnosis of adenomyosis
- Tez No: 798776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Adenomyozis, endometriumu oluşturan hücrelerin atipik olarak myometrium içinde büyümesi sonucunda uterusun kalınlaşması ile karakterize tıbbi bir durumdur. Adenomyozis patogenezini tanımlayan net bir teori yoktur ve patogenezi belirsizdir. Hasta takibinde yapılan TVUSG ve MRI tanıda bize yardımcı olabilir ancak kesin tanı yalnızca patolojik inceleme ile patolog tarafından konulur. Adenomyozis kadınlarda oldukça sık görülen benign jinekolojik patolojidir. Adenomyozis sıklıkla endometrioma, endometrial polip ve leiyomyoma ile birliktelik gösterir. Prolaktin ise ön hipofiz bezi tarafından salgılanan hormondur. İnsanlarda PRL geni tarafından kodlanır.Yapılan çalışmalarda yalnızca ön hipofiz bezi tarafından değil aynı zamanda insan endometriyumu tarafından adet döngüsünün 22. gününde desidual stroma hücrelerinden de salgılandığı gösterilmiştir. Bu çalışmada serum prolaktin düzeyinin adenomyozis tanısında belirteç olarak kullanıp kullanılamayacağını göstermeyi amaçladık.Yöntem: Çalışmamızda Kasım 2022 - Nisan 2023 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde benign nedenlerle histerektomi planlanmış uygun 100 vaka grubu, 100 kontrol grubu olmak üzere toplam 200 hasta seçilip bu hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası prolaktin değerlerine bakılmıştır. İki gruptan alının Prolaktin tetkikleri İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Kliniği'nde değerlendirilmiş ve adenomyoz tanısının serum prolaktin değeri ile olan ilişkisi çalışmada incelenmiştir.Bulgular: Vaka ve kontrol gruplarında adenomyozis ile serum prolaktin düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı ve adenomyozis tanısı almış hastalarda serum prolaktin düzeyi anlamlı olarak yüksek (p=0.010) izlendi. Operasyon sonrası vaka grubunda serum prolaktin düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak (p=0.026) düşük izlendi.Sonuç: Yapılan bu çalışmada adenomyozis ile serum prolaktin düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olup, adenomyozis tanısı almış hastalarda serum prolaktin düzeyi anlamlı olarak yüksek izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Adenomyosis is a medical condition characterized by thickening of the uterus as a result of atypical growth of the cells that make up the endometrium within the myometrium. There is no clear theory describing the pathogenesis of adenomyosis and its pathogenesis is unclear. TVUSG and MRI performed in patient follow-up can help us in the diagnosis, but the definitive diagnosis is only made by the pathologist with pathological examination. Adenomyosis is a very common benign gynecological pathology in women. Adenomyosis is often associated with endometrioma, endometrial polyp and leiomyoma. Prolactin is a hormone secreted by the anterior pituitary gland. It is encoded by the PRL gene in humans. Studies have shown that it is secreted not only by the anterior pituitary gland, but also by the human endometrium from the decidual stroma cells on the 22nd day of the menstrual cycle. In this study, we aimed to show whether serum prolactin level can be used as a marker in the diagnosis of adenomyosis.Methods: In our study, between November 2022 - April 2023, T.C. A total of 200 patients, 100 in the case group and 100 in the control group, who were scheduled for hysterectomy for benign reasons, were selected in the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, and their preoperative and postoperative prolactin values were examined. Prolactin examinations of the two groups were evaluated in Istanbul Training and Research Hospital Biochemistry Clinic, and the relationship between the diagnosis of adenomyosis and serum prolactin value was examined in the study.Results: The relationship between adenomyosis and serum prolactin level was investigated in case and control groups, and serum prolactin level was found to be significantly higher (p=0.010) in patients diagnosed with adenomyosis. After the operation, serum prolactin level was significantly lower in the case group compared to the control group (p=0.026).Conclusion: In this study, a significant relationship was found between adenomyosis and serum prolactin level, and serum prolactin level was found to be significantly higher in patients diagnosed with adenomyosis.