Afyonkarahisar buğday üretim alanlarında bitki paraziti nematodların belirlenmesi
Determination of plant parasictic nematodes in wheat prodcution areas in Afyonkarahisar province
- Tez No: 798810
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Buğday birçok ülke için stratejik ürün olarak kabul edilmektedir. Buğday yetiştiriciliğinde ekonomik ürün kayıplarına neden olan birçok bitki paraziti nematodlar bulunmaktadır. Bu çalışmada Afyonkarahisar ili buğday üretim alanlarında bitki paraziti nematodların belirlenmesi amaçlanmıştır. Afyonkarahisar ili Bolvadin ve Bayat ilçeleri buğday üretim alanlarından buğdayın çiçeklenme ve hasat dönemlerinden toplam 34 lokasyondan toprak ve kök örneği alınmıştır. Çalışma sonucunda toplam 11 bitki parazit nematodu tespit edilmiştir. Elde edilen bitki parazit nematod türleri Tylenchida Takımına ait Tylenchina ve Hoplolamina alttakımları, Tylenchoidea, Anguinoidea, Hoplolaimoidea, Aphelenchina ve Tylenchida Üstfamilyaları, Tylenchidae, Anguinidae, Hoplolaimidae, Pratylenchidae, Aphelenchoidea ve Heteroderidae familyaları, Anguininae, Rotylenchoidinae, Pratylenchinae, Tylenchidae, Hoplolaimidae, Aphelenchidae ve Heteroderinae altfamilyaları, Aphelenchus sp., Pratylenchoides sp., Quinisulcius sp., Filenchus spp., Ditylenchus spp., Helicotylenchus spp., Pratylenchus spp., Zygotylenchus sp., Tylenchus sp., Scutylenchus spp., Heterodera sp., cinsleri saptanmıştır. Ayrıca, çalışma alanında buğday da ekonomik zararlı olan Heterodera spp. ve Pratylenchus spp. türleri ekonomik zarar eşiğinin üzerinde bir popülasyona sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat is considered a strategic product for many countries. It can cause many harmful economic crop losses in wheat conservatives. There are many plant parasitic nematodes that cause economic product losses in wheat cultivation. In this study, it was aimed to determine plant parasitic nematodes in wheat production areas of Afyonkarahisar province. Soil and root samples were taken from a total of 34 locations during the flowering and harvest periods of wheat from the wheat production areas of Bolvadin and Bayat districts of Afyonkarahisar province. As a result of the study, a total of 11 plant parasitic nematodes were detected. Obtained plant parasitic nematode species Tylenchina and Hoplolamina suborders of the Order Tylenchida, Tylenchoidea, Anguinoidea, Hoplolaimoidea, Aphelenchina and Tylenchida Superfamilies, Tylenchidae, Anguinidae, Hoplolaimidae, Pratylenchidae, Heteroderinae, subfamilies, Aphelenchus sp., Pratylenchoides sp., Quinisulcius sp., Filenchus spp., Ditylenchus spp., Helicotylenchus spp., Pratylenchus spp., Tylenchus sp., Zygotylenchus sp., Scutylenchus spp., Heterodera sp., In addition, Heterodera sp., and Pratylenchus sp., species were determined to have a population above the economic damage threshold.