Afyonkarahisar ili tarla tarımında uygulanan tarımsal üretim desenlerinin tarım makinaları işletmeciliği açısından irdelenmesi
Investigation of agricultural production patterns applied in agricultural machinery management in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 600934
  2. Yazar: MERYEM BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizde her ilde tarla tarımında yetiştirilen farklı ürünler bulunmaktadır. Buna bağlı olarak farklı yetiştirme teknikleri vardır. Afyonkarahisar ilinde tarla tarımında yetiştirilen ürünler Tarım İl Müdürlüğü, TÜİK verileri ve anket sonuçları ile belirlenmiştir. Her bir ürün için toprak işleme ve tohum yatağı hazırlama, ekim ve kültürel işlemlerde kullanılan makinalar ve kullanım sayıları yapılacak olan anketler sonucunda saptanmıştır. Her bir ürün için üretim deseninde kullanılan makinalara ilişkin h/ha ve TL/ha değerleri esas alınarak işlemlerin ve üretim deseninin zaman ve masraf analizi yapılmış, her bir üretim deseni için veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, efektif çalışma zamanı (h/ha) değerleri sırasıyla Patates (15,48h/ha), Şekerpancarı (8.09h/ha), Buğday (6.05h/ha), Arpa (5,99h/ha) ve Haşhaş (4,43h/ha) olarak saptanmıştır. Aynı şekilde makine kullanım masrafları (TL/ha) olarak sırasıyla; Arpa (10025TL/ha), Buğday (9546,81TL/ha), Şekerpancarı (6870.5TL/ha), Patates (6120,02TL/ha) ve Haşhaş (5211.72TL/ha) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different products grown in field agriculture in every province in our country. Accordingly, there are different breeding techniques. The products grown in field agriculture in Afyonkarahisar province were determined by Provincial Directorate of Agriculture, TURKSTAT data and survey results. For each product, the number of machines used in tillage and seed bed preparation, sowing and cultural processes and the number of uses were determined as a result of the questionnaires. For each product, the time and cost analysis of the processes and production pattern was made based on the h / ha and TL / ha values of the machines used in the production pattern, and a database was created for each production pattern. For this purpose, effective working time values (h / ha), Potato (15.48h / ha), Sugar Beet (8.09h / ha), Wheat (6.05h / ha), Barley (5.99h / ha) and Poppy (4.43h / ha). Likewise, machine usage costs (TL / ha) respectively; Barley (10025TL / ha), Wheat (9546.81TL / ha), Sugar Beet (6870.5TL / ha), Potato (6120,02TL / ha) and Poppy (5211.72TL / ha) were calculated.