Column flotation studies in copper flotation cleaning circuit at eti bakir A.Ş. kure corporation
Eti bakır A.Ş. küre işletmesi bakır flotasyonu temizleme devresinde kolon flotasyonu çalışmaları
  1. Tez No: 798820
  2. Yazar: FIRAT TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET LEVENT ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, Eti Bakır A.Ş.'de kolon flotasyonu kullanılarak nihai konsantre tenörünün yükseltilme olasılığının araştırılmasıdır. Konsantredeki ana gang minerali pirit olduğu için, bakır konsantresinden çıkarılması kobaltın pirit konsantresine geri kazanımını da artırır. Bu amaçla pilot ölçekli flotasyon kolonu kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar 1. ve 2. temizleme devrelerinde yapılmış ve sonuçların mevcut sistemde ile karşılaştırılması için bu devrelerde aynı gün örnekleme sörveyleri yapılmıştır. Optimum parametrelerin belirlenmesi ile başlayan çalışmalarda hava debisi, kabarcık oluşturucu tipi, besleme hızı, köpük yüksekliği ve yıkama suyu oranının etkisi incelenmiştir. İkinci temizleme devresinde optimum koşullarda son testler yapılmıştır. Proses tesisinde dört aşamalı temizlikten sonra elde edilen nihai bakır derecesinden daha yüksek konsantre tenoru kolon flotasyonu ile elde edilmiştir. Ayni zamanda bakır konsantresine kazanılan kobalt miktarında da azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the possibility of increasing final concentrate grade by using column flotation at Eti Bakır A.Ş. Küre flotation plant. Since pyrite is the main gangue mineral in the concentrate, removing it from the copper concentrate also increases cobalt recovery into pyrite concentrate. For this purpose, experimental studies were performed by using a pilot scale flotation column. The studies were carried out at the first and second cleaning circuits and sampling surveys were performed in these circuits on the same day for the comparison the results with column flotation. The studies started with the determination of the optimum parameters and the effect of airflow rate, type of bubble generator, feed rate, froth height and wash water rate were investigated. Final tests were conducted in the second cleaning circuit at optimum conditions. Higher concentrate grade was obtained by column flotation than the final copper grade obtained after four stages of cleaning at the process plant. This resulted in a decrease in the amount of cobalt reporting into the copper concentrate.