Analysis of management planning and governance systems for cultural heritage places in Türkiye
Türkiye'deki kültürel miras yönetim planlama ve yönetişim sistemlerinin analizi
- Tez No: 798819
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Yönetim planları, miras yönetiminde izlenecek net fikirleri, politikaları, ilkeleri, eylemleri ve öncelikleri ortaya koyan mekânsal stratejik planlardır. Bir yönetim planı, nihayetinde, mevcut kaynakların alanın ihtiyaçları ve yönetim kapasiteleriyle uyumlu olarak verimli ve koordineli bir şekilde kullanılması için mirasın korunması alanındaki politikalar, kurumlar ve eylemler arasındaki koordinasyonu ve uyumu sağlamalıdır. 1970'li yıllarda miras yönetiminde bir araç olarak gelişen bu yaklaşım, Türkiye kültürel mirasını koruma kanununa, başta Dünya Mirası Sözleşmesi olmak üzere uluslararası anlaşmaların getirdiği gereklilikler nedeniyle, oldukça geç dahil edilmiştir. Bununla birlikte, şimdiye kadarki deneyimler, bu planların üretiminin, en azından tam olarak veya her koşulda, sahada beklenen ve istenen etkiyi sağlamadığını göstermiştir. Araştırma, 2004'ten bu yana kültürel miras yönetimi planlamasıyla ilgili Türkiye deneyiminin bir analizini yapmayı; temelde, görünür başarıların ve başarısızlıkların nedenlerini ortaya çıkarmayı ve Türkiye bağlamında niteliği belirleyen koşulları tanımlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bir miras yönetim planının niteliğini değerlendirebilmek için bir metodolojinin geliştirilmiş olması bu çalışmanın alana özgün bir katkısıdır. Geliştirilen metodoloji, onaylı 18 yönetim planına uygulanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, Türkiye deneyimi kültürel miras yönetimi planlamasında genel niteliği %36,7 oranında yakalarken, süreç tasarımında en yüksek puanı almakla birlikte etkili, sorumlu ve sürdürülebilir yönetişim yapılarının oluşturulmasında yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Management plans are spatial strategic plans that set out the clear ideas, policies, principles, actions, and priorities to be followed in heritage management. What a management plan expected to accomplish ultimately is coordination and harmony between policies, institutions and actions in the field of heritage conservation in order for better use of available resources in an efficient and coordinated way, and in line with the site needs and management capacities. This approach developed as a tool in heritage management in the 1970s, was integrated into the Turkish cultural heritage conservation law quite belatedly due to the requirements imposed by international accords, notably the World Heritage Convention. However, the experience so far demonstrated that production of these plans has not delivered the anticipated and desired impact on the ground, at least not in full or in all circumstances. The research aimed to make an analysis of the Turkish experience with the cultural heritage management planning since 2004 to reveal the whys of the visible failures, and achievements; and, to define the circumstances determining the quality in the Turkish context. Besides, the invention of a methodology to assess the quality of a heritage management plan is an authentic contribution of this study to the field. The developed methodology is applied to the 18 approved management plans. The research found that the Turkish experience has achieved 36,7% overall quality in cultural heritage management planning while it scores highest in process design, but fails in establishing effective, responsible and sustainable governance structures.