Herpes zoster tedavisinin asiklovir, valasiklovir ve famsiklovirin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy acyclovir, valaciclovir and famciclovir in the treatment herpes zoster
  1. Tez No: 79886
  2. Yazar: TAMER SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Herpes zoster, geçirilmiş su çiçeği infeksiyonundan sonra spinal veya dorsal kök ganglionlarında latent olarak kalan virüsün yaşlılık, travma, radyasyon, immünosüpresif ajanlar ve malign hastalıklara bağlı olarak aktive olması sonucu gelişen bir tablodur. Virüs genellikle unilateral, eritemli zeminde grupe veziküller ile karakteristik görünüme neden olur. Erüpsiyon en sık torasik (%53), sonra sırasıyla servikal (%20), trigeminal (özellikle oftalmik) (%15) ve lumbosakral (%11) dermatomları tutar. Döküntünün başlamasından sonraki 4 hafta içinde iyileşen ve kendi kendini sınırlayan bir tablodur. Ağrı süresi 4-6 haftayı aşarsa postherpetik nevralji olarak adlandırılır. Çalışmamızda ilk 72 saatte polikliniğimize başvuran normal immüniteli, komplikasyonsuz, 40 akut herpes zosterli hastadan 13'üne günde 3 kez 500 mg famsiklovir, 13'üne günde 3 kez 1000 mg valasiklovir ve 14'üne günde 5 kez 800 mg asiklovir 7 gün süre ile verilerek üç ilacın etkinlikleri karşılaştırıldı. Famsiklovir grubunun 8(%61.5)'i erkek, 5(%38.5)'i kadın; valasiklovir grubunun 2(%15.4)'si erkek, 11(%84.6)'i kadın ve asiklovir grubunun 10(%71.4)'u erkek, 4(%28.6)'ü kadındı. Grupların yaş ortalamaları sırasıyla 52.8 ± 12.7, 46.6 ± 16.3 ve 51.7 ±11.9 idi. Deri lezyonlarının iyileşmesi bakımından her üç ilaç da benzer etkiye sahipti. Ağrının kaybolmasına kadar geçen ortalama süre, famsiklovir ve valasiklovir grubunda, asiklovir grubuna göre daha azdı. Fakat bu zaman farkı, istatistiksel olarak anlamlı değildi. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Herpes zoster is a disease state that the virus stays in the spinal or dorsal root ganglions as the latent forms after the varicella zoster infection and is become activated due to the facts that like old age, trauma, radiation, immune suppressif agents and malign diseases. Virus causes characteristic appearance of unilaterally localized grouped vesicles on an erythematous area. Eruption involves mostly the thoracic dermatomes (53%) then the cervical (20%), trigeminal (especially ophtalmic) (15%) and lumbosacral (11%) dermatomes. Herpes zoster is an infections that is self limited and healed spontaneously within 4 weeks after the initiating rash. If the duration of pain is longer than 4-6 weeks, it's termed as postherpetic neuralgia. In this study, the people with acut herpes zoster infection who are non-immune compromized and without complication of the diseases presented in or out-patient dermatology clinic in their first 72 hours of the disease were chosen as the patient group. The total number of patients was 40. 13 of them were given famciclovir, 3 times 500 mg, other 1 3 of the patients were given 3 times 1 000 mg valaciclovir and last group of 14 patients were given 5 times 800 mg acyclovir for 7 days and efficacy of these 3 drugs were compared to each other. Famciclovir group consists of 8 (61.5%) male, 5 (38.5%) female, valaciclovir group; 2 (15.4%) male, 11 (84.6%) female and acyclovir group; 10 (71.4%) male, 4 (28.6%) female patients. Average age of groups were 52.8 ± 12.7, 46.6 ± 16.3 and 51.7 ± 11.9 in order. According to healing of skin lesions, all of the three drugs have the similar effects. The average time till the pain dissappearance was shorter in the famciclovir and valaciclovir groups than acyclovir group. But this time difference was not statistically meaningful. 38