Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda submandibular ve parotis tükürük bezlerinin ultrasonografik görüntülerinin fraktal analizi
Fractal analysis of ultrasonographic images of submandibular and parotid salivary glands in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 798895
  2. Yazar: BESEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS AŞANTOĞROL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Diyabetes mellitus (DM),“insülin etkisindeki ve salgılanmasındaki ya da her ikisindeki kusurlardan köken alan hiperglisemi ile seyreden bir metabolik hastalık grubu”olarak tanımlanmaktadır. Tükürük bezleri endokrin hastalıklar gibi çeşitli sistemik durumlardan veya bozukluklardan etkilenir. Uzun süreli DM, glandüler hipofonksiyona, ağız kuruluğuna ve asiner atrofi ve yağ infiltrasyonuna neden olabilir. Bu çalışmanın amacı Tip 2 DM teşhisi olan hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubu arasındaki parotis ve submandibular tükürük bezlerinin ultrasonografik görüntülerinin, fraktal analiz ile değerlendirilerek yaş, cinsiyet, VKİ, glukoz düzeyi ve HbA1c ilişkisine göre prospektif olarak incelemektir. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'na çeşitli nedenlerle başvuran, 18 yaş ve üzeri, 80 Tip 2 DM'li çalışma grubu ve 80 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grupları arasında; sol sm-Ort.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is defined as“a group of metabolic diseases characterized by hyperglycemia resulting from defects in insulin action, and secretion, or both”. The salivary glands are affected by various systemic conditions or disorders such as endocrine diseases. Prolonged DM can cause glandular hypofunction, dry mouth, and acinar atrophy, and fat infiltration. The aim of this study is to prospectively examine the ultrasonographic images of the parotid and submandibular salivary glands between the patient group diagnosed with Type 2 DM and the healthy control group according to age, gender, BMI, glucose level, and HbA1c relationship by evaluating with fractal analysis. The study group consisted of 80 Type 2 DM study group and 80 healthy individuals aged 18 and over, who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental, and Maxillofacial Radiology for various reasons. Between the patient and control groups; a statistically significant difference was found between left sm-avg.