Diyabetik hastalarda ultrasonografi ile parotis ve submandibular tükürük bezlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of parotid and submandibular salivary glands with ultrasonography in diabetic patients
  1. Tez No: 872682
  2. Yazar: EBRU YÜKSEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ GEDUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Esas bulgusu kandaki glikoz konsantrasyonunun aşırı yükselmesi olan diyabetes mellitusta (DM) hiperglisemiye bağlı çeşitli komplikasyonlar oluşur. Bu komplikasyonlar arasında kserostomi, hiposalivasyon, periodontal hastalık gibi oral bulgular da vardır. Bu çalışmanın amacı; tip 2 DM'li hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubunda, her gruba ultrasonografi (USG) görüntüleri üzerinden sağ ve sol submandibular ve parotis bezlerinin ekojenitesi, parankim homojenitesi, hipoekojen ve hiperekojen alanların varlığı, marjin özellikleri ve renkli doppler özelliklerini değerlendirmek ve submandibular bezin boyut (anteroposterior, süperoinferior, mediolateral), hacim ölçümünü yapmaktır. Çalışmamızda arşiv kayıtlarından yaşları 23 ile 81 arasında değişen 50 tip 2 DM'li ve 50 sağlıklı olmak üzere toplam 100 hastanın her iki taraf submandibular ve parotis bezlerinin USG görüntüleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In diabetes mellitus (DM), the main symptom of which is an excessive increase in blood glucose concentration, various complications occur due to hyperglycemia. These complications include oral manifestations such as xerostomia, hyposalivation and periodontal disease. The aim of this study was to evaluate the echogenicity, parenchymal homogeneity, presence of hypoechogenic and hyperechogenic areas, margin characteristics and color Doppler features of the right and left submandibular and parotid glands, and to measure the size (anteroposterior, superoinferior, mediolateral) and volume of the submandibular gland in a group of patients with type 2 DM and healthy controls. In our study, USG images of the bilateral submandibular and parotid glands of a total of 100 patients, 50 with type 2 DM and 50 healthy patients, aged between 23 and 81 years, were evaluated from archival records.