Yeni tanı tip 2 diabetes mellitus tanılı erişkin hastalarda serum ve tükürükte alarin ve galanin düzeylerinin araştırılması
The investigation of alarin and galanin levels of both serum and salivary in adult patients with newly diagnosed TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 623199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Type 2 diabetes mellitus is a chronic disease characterized by insulin resistance or relative insulin deficiency. Alarin and galanin are neuropeptides that play an important role in energy metabolism. In this study, we have studied alarin and galanin saliva and blood which we think may play a role in the etiopathogenesis of type 2 diabetes mellitus. In addition, two salivary glands (submandibular and parotid glands) were stained with alarin and galanin antibodies to determine whether human salivary glands synthesize alarin and galanin. Thirty newly diagnosed type 2 diabetes patients and 30 healthy controls were included in the study. The patients were divided into 3 groups of new type 2 diabetes (pre-treatment), metformin therapy (post-treatment) for 12 weeks (control) and healthy subjects (control). The data were analyzed by SPSS 22 package program.
Özet (Çeviri)
ÖZET Tip 2 diabetes mellitus, insülin direnci veya göreceli olarak insülin eksikliğiyle karakterize kronik bir hastalıktır. Alarin ve galanin enerji metabolizmasında önemli rol alan nöropeptidlerdir. Bu çalışmada tip 2 diabetes mellitusun etiyopatogenezinde rol alabiliceğini düşündüğümüz alarin ve galanin, tükürük ve kanda çalışılmıştır. Ayrıca insan tükürük bezlerinin alarin ve galanin sentezleyip sentezlemediğini belirlemek için iki tükürük bezi (submandibular ve parotis bezi) alarin ve galanin antikorlarıyla boyanmıştır. Çalışmaya yeni tanı almış 30 tip 2 diyabet hastası ile 30 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hastalar yeni tip 2 diyabet tanısı almış (tedavi öncesi), 12 hafta boyunca 2000 mg metformin tedavisi almış (tedavi sonrası) ve sağlıklı bireylerden oluşan (kontrol) 3 gruba ayrıldı. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında analiz edildi. Anlamlılık değeri p< 0.05 olarak kabul edildi. Alarin ve galaninin kandaki düzeyleri, kontrol ve hasta (TÖ) grubunda karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark mevcuttu.