Dişsel orta hat kayması ve mandibuler asimetrinin estetik algıya etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dental midline shift and mandibular asymmetry on aesthetic perception
- Tez No: 798925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇOBAN BÜYÜKBAYRAKTAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, dental orta hat kayması ve mandibuler asimetri olan bireylerin gülümseme estetiğinin ortodontistler, diş hekimleri, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve orta hat sapma derecelerinin estetik algıya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için kriterlerimize uygun ortodontik tedavisi tamamlanmış 1 kadın model Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalı hasta arşivinden seçilmiştir. Modelden 7 farklı açıda sosyal gülümseme halindeyken fotoğraflar alınıp belirlenen derecelerde dental ve mandibuler orta hat sapmaları için fotoğraf düzenlemeleri yapılmıştır ve fotoğraflar bir akış halinde videolara dönüştürülmüştür. Videolar ankete katılan 188 kişi (48 ortodonti uzmanı, 49 diş hekimi, 45 estetik, plastik ve rekonstriktif cerrahi uzmanı ve 46 meslekten olmayan kişi) tarafından VAS (Görsel Analog Skala) kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre en yüksek puan alan (7,27±1,87) gülüş, tam simetrik video olurken en düşük puan alan (3,39± 2,58) gülüş ise; dental ve mandibuler orta hat kaymasının farklı yönlerde ve en yüksek derecede olduğu video (3,39±2,58) olmuştur. Görüntülere 40 yaş ve üstündeki katılımcılar diğer yaş gruplarına göre daha yüksek puanlar vermiştir. (p0,05) Meslekten olmayan kişilerde lisans mezunları yüksek lisans/ doktora mezunlarına göre görüntülere daha yüksek puan vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the smile aesthetics of individuals with dental midline shift and mandibular asymmetry by orthodontists, dentists, aesthetic, plastic and reconstructive surgery specialists and to examine the effect of midline deviation degrees on aesthetic perception. For the study, 1 female model, whose orthodontic treatment was completed in accordance with our criteria, was selected from the patient archive of Cumhuriyet University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Photographs were taken from the model while socially smiling at 7 different angles, and photographic arrangements were made for dental and mandibular midline deviations at determined degrees, and the photos were converted into videos in a stream. The videos were evaluated using the VAS (Visual Analog Scale) by 188 respondents (48 orthodontists, 49 dentists, 45 aesthetic, plastic and reconstructive surgery specialists, and 46 laypersons). According to the statistical analysis results, the highest score (7.27±1.87) is the fully symmetrical video, while the lowest score (3.39± 2.58) is the smile; The video with the highest degree of dental and mandibular midline deviation in different directions was. Participants aged 40 and over rated images higher than other age groups. (p0.05) In lay people, undergraduate graduates gave higher scores to images than graduate/doctoral graduates.