Pandemideki tam kapanma döneminin dışkapı yıldırım beyazıt eğitim ve araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran antikoagülan kullanan hastaların ınr düzeyine etkisi
The effect of the full closure period in the pandemic on the inr level of the patients using anticoagulant WHO applied to the Diskapi Yildirim Beyazit education and Research Hospital Family medicine clinic
- Tez No: 798926
- Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisindeki kısıtlılıkların kronik hastalık takiplerinde aksamaya sebep olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda, çeşitli nedenler ile Warfarin kullandığı için INR takibinde olan hastaların tam kapanma döneminden önceki ve sonraki kan parametreleri, kronik hastalıkları ve COVID-19 geçirme durumları incelenmiştir. Bu çalışmada, kısıtlamaların ve pandeminin hasta laboratuvar sonuçlarına etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine ülkemizdeki resmi tam kapanma dönemi olan 29 Nisan 2021 ve 17 Mayıs 2021 tarih aralıklarından önceki 6 ayda başvurup sonraki 6 ay içerisinde takibe gelen hastaların INR ve ulaşılabilen biyokimyasal değerleri karşılaştırılmıştır. Araştırma dahil etme kriterlerini karşılayan 113 hasta ile tamamlanmış, hasta verilerine öncelikle hastane kayıt sistemi üzerinden ulaşılmış ve ek olarak SGK kayıtlarından, HSYS ve e-nabız sistemi üzerinden korele bir şekilde bakılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. p0.05). Warfarin endikasyonlarına göre; KAH tanılı hastaların kapanma öncesi ve sonrası INR ortalması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu, kapanma sonrasında azalma gösterdi (p=0,037).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It has been observed that the restrictions of the COVID-19 pandemic have caused disruption in the follow-up of chronic diseases. In our study, the blood parameters before and after the full lockdown period, chronic diseases and COVID-19 status of the patients who were under INR follow-up due to using Warfarin for various reasons were examined. In this study, we aimed to reveal the effect of restrictions and pandemic on patient laboratory results. Materials and Methods: The INR and achievable biochemical values of the patients who applied to the Family Medicine outpatient clinics of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital in the 6 months before the official lockdown period in our country, between 29 April 2021 and 17 May 2021, and followed up within the next 6 months were compared. The study was completed with 113 patients who met the inclusion criteria, and patient data were first accessed through the hospital registry system, and additionally, the SGK records, HSYS and e-nabız system were looked at in a correlation. SPSS 23.0 package program was used in the statistical analysis of the data. p0.05 for each). According to warfarin indications; A statistically significant difference was found between the mean INR before and after lockdown of patients with CAD, and it decreased after lockdown (p=0.037).