Ortalama trombosit hacmi (MPV) ile sistematik koroner risk değerlendirmesi 2 (SCORE2) arasındaki ilişki
The relationship between mean thrombocyte volume (MPV) and systematic coronary risk evaluation (SCORE2)
  1. Tez No: 798927
  2. Yazar: CEM YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kardiyovasküler Hastalık (KVH)'lar bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölüm sebeplerinin başında gelmektedir, bu yüzden KVH riskini belirlemek koruyucu hekimlik için büyük öneme sahiptir. Çalışmamızda gelecek 10 yılda tahmini KVH geçirme riskini gösteren güncel bir KVH risk skoru olan Sistematik Koroner Risk Hesaplaması 2 (Systematic COronary Risk Evaluation 2 (SCORE2)) ile düşük maliyetli ve ulaşılması kolay bir parametre olan ortalama trombosit hacmi (Mean Platelet Volume (MPV)) arasında ilişki varlığını araştırarak aile hekimliklerinde risk belirlemeyi kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 15.08.2022 tarihinde 144/06 karar numarası ile alınan etik kurul onayını takip eden 3 aylık sürede tamamlanmıştır. 01.12.2020 ile 31.12.2021 tarihleri arasında SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine bağlı COVID-19 takip polikliniğine başvuran tüm hastalar incelenmiştir. 40-69 yaş arasındaki hastalar dahil edilirken bilinen diyabeti, geçirilmiş KVH öyküsü, hiperlipidemisi ve anemisi olan hastalar ile alınan kanlarında glikozillenmiş hemoglobin A (HbA1c)'sı 6,5'in üzerinde olanlar çalışmanın dışında tutulmuştur. Bu kriterleri karşılayan 249 hastanın SCORE2 risk skorları ile sosyodemografik verileri (cinsiyet, yaş, aktif sigara kullanım durumu, ek hastalık öyküsü), vücut kitle indeksleri, bel çevreleri, hemogram parametreleri, lipit panelleri, visseral adipozite indeksleri ve HbA1c değerleri incelenmiştir. Bulgular: Hastaların SCORE2 risk skorları ile MPV arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p=0,690).
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular Disease (CVD) is one of the leading causes of death due to non-communicable diseases, so determining the risk of CVD is of great importance for preventive medicine. In our study, it was aimed to facilitate risk determination in family medicine by investigating the existence of a relationship between Systematic COronary Risk Evaluation 2 (SCORE2), a current CVD risk score showing the estimated risk of having CVD at 10 years and Mean Platelet Volume (MPV), a low-cost and easy-to-reach parameter. Materials and Methods: Our study was completed within 3 months following the approval of the ethics committee with the decision number 144/06 on 15.08.2022. All patients who applied to the COVID-19 follow-up outpatient clinic of SBU Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between 01.12.2020 and 31.12.2021 were examined. Patients aged 40-69 years were included, while patients with known diabetes, previous CVD history, hyperlipidemia and anemia, and those with glycated hemoglobin A (HbA1c) above 6.5 in their blood were excluded from the study. SCORE2 risk scores and sociodemographic data (gender, age, active smoking status, additional disease history), body mass indices, waist circumference, hemogram parameters, lipid panels, visceral adiposity indices and HbA1c values of 249 patients who met these criteria were examined. Results: There was no significant correlation between the SCORE2 risk scores of the patients and MPV (p=0.690).