Volatility transmission: An analysis of container freight market
Volatilite geçişkenliği: Konteyner navlun piyasası üzerine bir inceleme
- Tez No: 798937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SİGALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, İşletme, Marine, Economics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, denizcilik piyasaları için bozucu etkileri olan COVID-19 pandemisi sırasında konteyner ve kuru dökme yük piyasaları arasındaki oynaklık geçişkenliğini araştırmaktır. Ayrıca, COVID-19'un konteyner ve kuru dökme yük piyasaları arasında finansal bir bulaşmaya neden olup olmadığının belirlenmesi de araştırmanın amaçlarından biridir. Ek olarak, Etkin Piyasa Hipotezinin konteyner ve kuru dökme yük navlun piyasaları için zayıf formda test edilmesi de bu tezin araştırma amaçları arasındadır. Bu araştırma sorularını yanıtlamak için, bu iki piyasanın oynaklık yapıları ve aralarındaki oynaklık iletim mekanizması kapsamlı bir şekilde test edilerek konteyner ile kuru dökme yük navlun piyasaları arasındaki risk akışına ve COVID-19'un yıkıcı etkilerine işaret edilmiştir. Bulgular, konteyner ve kuru dökme yük navlun piyasalarının COVID-19 sırasında birbirleri arasında karşılıklı olarak oynaklık geçişkenliğini saptamasına rağmen, konteyner piyasasından kuru dökme yük piyasasına doğru olan geçişkenliğin çok daha güçlü olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, tıpkı COVID-19 döneminde genel navlun oranlarının olağanüstü seviyede arttığı gibi, yukarı yönlü ekonomik durumda kuru yük navlun oranlarının konteyner navlun oranlarını takip edeceğini öne süren önceki araştırmalarla uyumludur. Ayrıca, her iki navlun piyasası için de zayıf formda Etkin Piyasa Hipotezi reddedilmiş, bu piyasalarda bilgi asimetrisi olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak COVID-19'un konteyner ve kuru dökme yük navlun piyasaları üzerinde finansal bulaşıcılık etkisi yarattığı tespit edilmiştir. Özetle bu tez, konteyner ve kuru dökme yük navlun piyasalarının birbirleriyle olan bağlılıklarını vurgulayarak; COVID-19'un bu piyasaların oynaklığı üzerindeki yıkıcı etkilerinin özünü yakalamanın finansal piyasalar ve kurumlar açısından önemli sistemik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to investigate the volatility transmission between container and dry bulk freight markets during COVID-19 pandemic, which is a major disruption for shipping markets. Also, determining if COVID-19 caused a financial contagion between container and dry bulk freight markets is another research objective. In addition, testing the Efficient Market Hypothesis in weak form on container and dry bulk freight markets is the last research objective of this dissertation. To answer these questions, volatility structures and the transmission mechanism between these two markets are thoroughly tested, which points out the disruptive effects of COVID-19 and flow of risk between container and dry bulk freight markets in this period. Findings indicate that although container and dry bulk freight markets mutually transmit volatility during COVID-19, the transmission from container to dry bulk market is massively stronger. The results are in line with previous research which suggests dry bulk freight rates will follow container freight rates in the upwards trending economic situation, which shipping experienced during COVID-19. In addition, the weak form efficiency for both freight markets are rejected, meaning there is information asymmetry in these markets. Results also indicated that COVID-19 caused a financial contagion between dry bulk and container freight markets. In summary, this dissertation materializes the essence of disruptive effects of COVID-19 on container and dry bulk freight markets, which poses significant systemic effects on financial markets and institutions; it also highlights the interconnectedness of these two markets.