An analysis between cryptocurrencies and a national currency: A case study of Turkey
Kripto para birimleri ve ulusal para birimi arasında analiz: Türkiye örneği
- Tez No: 815215
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, Türk Lirası ve 10 Mart 2016-31 Aralık 2021 tarihleri arasında piyasa değerleri en yüksek olan kripto para birimleri; Bitcoin, Ethereum, Ripple arasındaki nedensellik ve oynaklık yayılmalarının ampirik bir analizini yapmaktadır. Granger nedensellik testi ve VAR-BEKK-GARCH modeli kullanılarak elde edilen analiz sonuçları, Türk Lirasının seçilen tüm kripto para birimi getirilerine doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi içerisinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma, Türk Lirası getirilerindeki oynaklığın tek yönlü olarak kripto para birimi getirilerine önemli ölçüde yayıldığını ve Türk Lirasının Ripple getirileri üzerindeki güçlü etkisini de ortaya koymaktadır. Bu tez, kripto para birimleri ile Türk Lirası arasındaki oynaklık yayılımı ve nedensellik üzerine geniş bir zaman aralığında benzersiz bir analiz yaparak sınırlı sayıdaki literatüre katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, araştırmacılara, politika yapıcılara ve yatırımcılara ulusal bir para birimi ile kripto para birimleri arasındaki bağlılığı ve riskleri anlamaya yönelik çıkarımlar ve fikirler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts an empirical analysis of the causality and volatility spillovers to investigate the relationship between national currency and three most traded cryptocurrencies, namely Bitcoin, Ethereum and Ripple from March 10th, 2016, to December 31st, 2021. Utilizing Granger causality test and VAR-BEKK-GARCH models, the empirical findings demonstrate that unidirectional causality exists from $/TRY to all the selected cryptocurrencies while the findings suggests that there is no evidence of causality from cryptocurrencies to $/TRY. Furthermore, this thesis reveals a unidirectional transmission of volatility from $/TRY to all selected cryptocurrencies. The analysis also indicates the strong impact of $/TRY on Ripple's returns. This thesis contributes to the limited existing literature with a unique investigation on volatility spillover and causality between $/TRY and cryptocurrencies over a broad period and offers insights and implications on understanding the interconnectedness and risks between a national currency and cryptocurrencies for researchers, investors and policymakers.