The properties of natural fiber reinforced hybrid composite materials as an alternative to carbon fiber composites
Karbon fiber kompozitlere alternatif olarak doğal fiber takviyeli hibrit kompozit malzemelerin özellikleri
  1. Tez No: 798939
  2. Yazar: OKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda, otomotiv üreticilerinin ana hedefleri üretim maliyetlerini düşürmek ve yakıt tüketimini azaltarak araçlardan yayılan emisyonları en aza indirmek olmuştur. Bu hedeflere ulaşabilmek için, fosil yakıtlı araçların ve elektrikli araçların hafif, çevre dostu, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı malzemelerden üretilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, hibrit kompozit malzemelere verilen önem benzersiz özellikleri bakımından artmaktadır. Bu çalışmada, karbon fiber takviyeli polimer kompozitler (CFRP) ile aramid ve bazalt elyaf takviyeli epoksi matrisli hibrit kompozitler vakum infüzyon yöntemi kullanılarak üretilmiştir. CFRP kompozitelerine ve mekanik özelliklere etkisini gözlemlemek amacıyla farklı elyaf oranı ve dizilimleriyle üretilen hibrit kompozit malzemelere çekme testi, sertlik testi, su emdirme testi, yanma kaybı testi, darbe testi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi uygulanmıştır. Bu testler, doğal elyaf takviyeli kompozitlerin araçların iç ve dış kısımlarında kullanılan CFRP kompozitlerine alternatif olarak uygulanmasını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, fiber oranı ve diziliminin hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerini önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca, hibrit numunelerin CFRP kompozitlerinden daha yüksek darbe dayanımına sahip olduğu saptanmıştır. SEM analizi ile hibrit kompozitlerin yapısında fiber kırılması, fiber büzülmesi, fiber-matris bağ kopması ve boşluklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the main goals of automotive manufacturers have been to lower production costs and minimize emissions from vehicles by reducing fuel consumption. In order to achieve these goals, it is essential to manufacture fossil fueled vehicles, and especially electric vehicles from lightweight, environmentally friendly, sustainable, and affordable materials. In this context, the importance given to hybrid composite materials is increasing in terms of their unique properties. In this study, carbon fiber reinforced polymer composites (CFRP) and hybrid composites of aramid and basalt fiber reinforced epoxy matrix were fabricated by using vacuum infusion method. Tensile test, hardness test, water absorption test, loss on ignition test, impact test, and Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis were applied to CFRP composites and hybrid composite samples produced with different fiber ratios and arrays in order to observe the effect on mechanical properties. These tests were performed to evaluate the application of natural fiber reinforced hybrid composites as an alternative to CFRP used in the interior and exterior parts of vehicles. When the results were evaluated, it was determined that the fiber ratio and array significantly affected the mechanical properties of hybrid composites. Also, hybrid specimens had higher impact strength than CFRP composites. Through SEM analysis, fiber breakage, fiber shrinkage, fiber-matrix debonding and gaps were observed in the structure of hybrid composites.