Kenevir/bazalt lifi takviyeli hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the mechanical properties of hemp/basalt fiber reinforced hybrid composites
  1. Tez No: 963783
  2. Yazar: AYSEL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA KARADUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SEÇİNTİ KLOPF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Textile and Textile Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda küresel ısınma ve plastik atıkları gibi çevresel sorunlar doğal lif esaslı mühendislik malzemelerine ilgiyi artırmıştır. Bu tez çalışmasında sürdürülebilir doğal kenevir lifleri ve bazalt lifleri kullanılarak hibrit kompozit malzemeler üretilmiş ve özellikleri karakterize edilmiştir. Kenevir/Bazalt hibrit kompozitlerin çekme özellikleri, eksenel yükler altındaki davranışını anlamak ve yapısal tasarımında güvenilir şekilde kullanmak için incelenmiştir. Elde edilen bulgular, lif tipi kadar bu liflerin kompozit yapı içindeki konumunun da mekanik performans üzerinde belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Eğilme testleri için liflerin istiflenme sırasına bağlı olarak eğme mukavemeti ve modülünde ciddi farklılıklar meydana geldiği gözlemlenmiştir. Alt yüzde bazalt liflerinin yer aldığı yapılar HBHB ve BHHB, eğilme sırasında alt bölgede oluşan çekme gerilmelerine daha etkin direnç göstererek yüksek mukavemet değerleri sunmuştur. Bu durum, hibrit yapılarda lif yerleşiminin optimize edilmesiyle istenen mekanik özelliklerin dengeli bir şekilde elde edilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, environmental issues such as global warming and plastic waste have increased interest in natural fiber-based engineering materials. In this thesis study, hybrid composite materials were produced using sustainable natural hemp fibers and basalt fibers, and their properties were characterized. The tensile properties of hemp/basalt hybrid composites were examined to understand their behavior under axial loads and to enable their reliable use in structural design. The findings revealed that, in addition to the type of fiber, the positioning of these fibers within the composite structure also plays a decisive role in mechanical performance. In bending tests, significant differences in flexural strength and modulus were observed depending on the fiber stacking sequence. Structures such as HBHB and BHHB, which had basalt fibers on the tensile side (bottom layer), exhibited higher strength values by more effectively resisting the tensile stresses occurring in the lower region during bending. This indicates that desired mechanical properties can be achieved in a balanced manner by optimizing fiber placement in hybrid structures.