Sentiment analysis for hotels customer reviews using artificialneural network algorithm
Oteller için duygu analizi yapay kullanılan müşteri değerlendirmelerisinir ağları algoritması
  1. Tez No: 798957
  2. Yazar: MOHANAD SAADI SHWAISH SHWAISH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sinir ağı, yapay sinirin girdi ve çıktı gizli katmanlarına bölünmüştür. ağlar (YSA'lar). Nöronlar tarafından çoklu sinaptik ağırlıklar eklenir. bir dizi sayıda ANN, denklemler, tahminler ve regresyonlar oluşturmak için yararlı bir araçtır. Önce uygun bilgi toplanır, YSA süreç boyunca sürekli olarak sinaptik değerleri değiştirir. öğrenme döngüsü. Görüşler ve duygular, duygu adı verilen bir yöntem kullanılarak yapılandırılmamış metinden çıkarılır. analiz. Metin madenciliği analizi, doğal dil işleme ve hesaplamalı dilbilim duyguları çıkarmak için kullanılan üç yöntemdir. için çoğu zaman, Örneğin, pazarlama işletmeleri tarafından aşağıdakilerle ilgili değerlendirmelerden düşünceler toplamak için kullanılır: öğeler veya hizmetler ve medya tarafından siyasi konuşmalardan duygu toplamak için kullanılır. siyaset alanında. Bu çalışmanın önemi, turist ve konaklama sektörü, duygu analizi ve metin madenciliğinden yararlanır. viii Bu çalışmanın amacı, rezervasyon portallarındaki müşteri yorumlarının duyarlılık analizidir. Verimliliği incelemek için yapay sinir ağları algoritmalarını kullanan TripAdvisor ve Booking bu algoritmaların
Özet (Çeviri)
The neural network is divided into input and output hidden layers of artificial neural networks (ANNs). Multiple synaptic weights are added by the neurons. In a number of issue domains, an ANN is a useful tool for creating equations, predictions, and regressions. Before appropriate information is gathered, ANN constantly alters synaptic values throughout the learning cycle. Opinions and feelings are extracted from unstructured text using a method called sentiment analysis. Text mining analysis, natural language processing, and computational linguistics are the three methods that are used to extract sentiment. The majority of the time, for instance, it is used by marketing businesses to glean thoughts from evaluations pertaining to items or services, and it is utilized by the media to glean sentiment from political speeches in the realm of politics. The significance of this study might be understood by considering how the tourist and hospitality sector makes use of sentiment analysis and text mining. viii Aims of this study are the sentiment analysis of customer reviews on booking portals TripAdvisor and Booking using artificial neural networks algorithms to examine efficiency of these algorithms.