Enhancing the quality of resistance welding of CF/PEKK composites under room- and low-temperature conditions: the role of welding time and double welding
Oda ve düşük sıcaklık koşullarında, direnç kaynağıyla birleştirilen CF/pekk kompozitlerin kalitesinin arttırılması: Kaynak süresi ve çift kaynaklamanın etkisi
  1. Tez No: 933065
  2. Yazar: BUSE ATAÇ TEKSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SİNEM ŞAŞ ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Termoplastik kompozitler, mükemmel mekanik mukavemet, sertlik, dayanıklılık ve zorlu çevre koşullarına karşı dirençleri nedeniyle havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeniden eritme yoluyla kolayca birleşebilme özellikleri, onları ileri mühendislik uygulamaları için uygun hale getirmektedir. Bu tez, kaynak süresi ve çift kaynak uygulamasının, CF/PEKK kompozitlerinin direnç kaynaklı bağlantılarının kalitesi ve performansı üzerindeki etkisini, oda sıcaklığı ve düşük sıcaklık koşullarında incelemektedir. Çalışmada, sıcak pres konsolidasyonu ile üretilen CF/PEKK laminatlarının kaynak sürecinde arak atman olarak çok katmanlı bir ısıtma elemanı (PEEK film, cam elyafı ve metal ağ) kullanılmaktadır. Hem kompozitlerin hem de ısıtma elemanlarının termal özellikleri, Diferansiyel Tarama Kalorimetresi (DSC), Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Termomekanik Analiz (TMA) yöntemleriyle analiz edilmektedir. Bu analizler doğrultusunda, güçlü kompozit bağlanması sağlamak için uygun bir işleme penceresi geliştirilmiştir. Kaynak, bu işleme penceresi içinde farklı kaynak süreleri ve çift kaynak yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Kaynaklanan numunelerin performansı, optik mikroskopi, Mikro X-ray bilgisayarlı tomografi (Micro-CT), DSC analizi, Tek Katmanlı Kayma Testi (SLS) ve görsel inceleme ile değerlendirilmiştir. Bulgular, kaynak süresinin arttırılmasının termal ve mekanik özellikleri iyileştirdiğini ve arayüz bağlantısını güçlendirdiğini göstermektedir. Çift kaynak, kısa süreli kaynaklanmış numunelerin termal ve mekanik performansını artırırken, daha uzun kaynak sürelerinde termal bozulma meydana gelir ve bu da oda sıcaklığında genel performansta hafif bir düşüşe neden olur. Dirençle kaynaklanmış numunelerin performansı, oda sıcaklığı ve düşük sıcaklık (-50°C) koşullarında değerlendirilmiştir. Düşük sıcaklıklarda, artan polimer sertliği kırılgan davranışa yol açmakta ancak hem tek hem de çift kaynaklı numuneler, oda sıcaklığındaki performanslarına kıyasla daha yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olmaktadır. Daha uzun kaynak sürelerinde, çift kaynaklı numuneler oda sıcaklığında performans düşüşü gösterse de, bu performans düşüşü düşük sıcaklıklarda tersine dönmekte ve çift kaynaklı numuneler daha yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olmaktadır. Düşük sıcaklıklarda, polimer matrisinin sertliğinin artması, bu davranışı açıklamaktadır; bu sertlik, termal bozulmayı engelleyerek malzemenin mekanik dayanımını artırmaktadır. Bu bulgular, düşük sıcaklık ortamlarında yüksek mukavemetli uygulamalar için çift kaynağın potansiyelini vurgulamaktadır. Bu araştırma, kaynak süresi ve çift kaynak yönteminin, yüksek kaliteli ve güvenilir kaynaklı bağlantıların elde edilmesindeki önemini vurgulamaktadır. Isı elemanındaki kusurların yönetilmesi ve sabit güç seviyelerinin korunması gibi operasyonel zorluklarla karşılaşılmasına rağmen, kaynak süresi ve çift kaynak yönteminin etkisi başarıyla optimize edilmiş ve detaylı bir şekilde sunulmuştur. Kaynak işlemi, endüstriyel ölçekli bir kurulum kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu, sonuçların hem işlem sırasında kaynak süresinin etkisini doğrulamasını hem de çift kaynaklama tekniğinin direnç kaynaklamada pratik uygulanabilirliğini göstermesini sağlar. Bu bulgular, ileri düzey termoplastik kompozitlerin, havacılık yapısal eklem uygulamalarındaki kaynak işlemleri için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thermoplastic composites are widely used in the aerospace industry due to their superior mechanical strength, stiffness, durability, and resistance to harsh environments. Their ability to be easily joined through re-melting makes them suitable for advanced engineering applications. This thesis investigates the effect of welding time and double welding methodology on the quality and performance of resistance-welded CF/PEKK composites under both room- and low-temperature conditions. In the study, a multi-layered heating element (PEEK film, glass fiber, and metal mesh) is used as an interlayer in the welding process of CF/PEKK laminates produced by hot press consolidation. The thermal properties of both the composites and heating elements are analyzed using Differential Scanning Calorimetry (DSC), Thermogravimetric Analysis (TGA), and Thermomechanical Analysis (TMA). Based on these analyses, an adequate process window for resistance welding is developed to provide strong joint bonding. Resistance welding is performed within this process window under varying welding times and the double-welding method. The performance of the welded samples is evaluated using optical microscopy, Micro X‐ray computed tomography (Micro-CT), DSC analysis, Single-Lap Shear Test (SLS), and visual inspection. The findings reveal that increasing welding time improves thermal and mechanical properties with enhanced interface bonding. While double welding enhances the thermal and mechanical performance of samples welded at shorter durations, its application at longer welding times leads to thermal degradation, causing a slight decrease in overall performance at room temperature. The performance of resistance-welded samples is assessed at both room temperature and low temperature (-50°C) conditions. At low temperatures, increased polymer rigidity leads to brittle behavior, but both single- and double-welded samples exhibit higher load-bearing capacity compared to their performance at room temperature. During longer welding durations, double-welded samples show a slight decrease in performance at room temperature, as mentioned. However, this behavior reverses at low temperatures, where double-welded samples demonstrate improved load-bearing capacity. The increased rigidity of the polymer matrix at low temperatures contributes to this behavior by preventing thermal degradation during extended welding time, thus enhancing the mechanical strength of the material. These findings highlight the potential of double welding for high-strength applications in low-temperature environments. This research highlights the importance of welding time and the double-welding technique in achieving high-quality, reliable welded joints. Despite facing operational challenges, such as maintaining consistent power levels and managing defects in the heating element, the impact of welding time and the double-welding method is successfully optimized and thoroughly presented. The welding process is carried out using an industrial-scale setup, ensuring that the results both validate the effect of welding time during the process and demonstrate the practical applicability of the double-welding technique in resistance welding. These findings offer valuable insights into the resistance welding operations of advanced thermoplastic composites in aerospace structural joint applications.