Nuruosmaniye Kütüphanesi 4923 numaralı şiir mecmuası: İnceleme-metin-sözlük (48a-120b)
A poetry miscellany with number 4923 in Nuruosmaniye Library: Text-analysis-glossary (48a-120b)
  1. Tez No: 798997
  2. Yazar: AHMET CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu tezde, Nuruosmaniye Kütüphanesi 4923 numarada kayıtlı şiir mecmuasının 48a-120b varakları incelenmiştir. Bazı sayfaları eksik olan bu şiir mecmuası 125 varaktır. Söz konusu mecmuanın 48a'ya kadar olan kısmı tarafımızdan lisans bitirme tezi olarak çalışılmıştı. Bu çalışmada; mecmuadaki şiirlerin transkripsiyonu yapılıp, divanı bulunan şâirlerin şiirleri divandaki ile karşılaştırıldı. Neticede divanda yer almayan bazı şiirler ve mevcut şiirlerin farklı varyantları tespit edildi. Çalışmanın sonunda ise bir sözlük hazırlandı.
Özet (Çeviri)
In this master thesis the 48a-120a varaks of the poetry collection that are registered in Nuruosmaniye Library, number 4923 are examined. This poetry 125-paged manuscript has some missing pages. The part up to 48a has been studied as a master thesis. The poems in the aforementioned varaks of the majmua have been transcribed and the poems of the poets who have a divan have been compared with the poems in the divan. As a result, some poems which were not included in the divan and different variants of the existing poems were identified and mentioned one by one. At the end of the study, a glossary is prepared.