Investigation of possible effects of progesterone receptor gene rs518162 polymorphism in brain tumors biyomedikal ana bilim dali
Olası etkilerinin araştırılması progesteron reseptör geni rs518162beyin tümörlerinde polimorfizm
  1. Tez No: 798996
  2. Yazar: NOUR ABDUL RAZZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KURNAZ GÖMLEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Progesteron reseptör geni (PGR) rs518162 (+44C/T), progesteron reseptör geninin 5' transkripsiyonsuz bölgesini etkileyen kodlamayan transkript varyantı üzerindeki bir mutasyondur. Progesteron reseptörlerinin ekspresyonu nedeniyle çeşitli fizyolojik etkilere sahip olduğuna inanılmaktadır. beyin, rahim, yumurtalıklar, meme bezleri, testisler, kemikler dahil olmak üzere çeşitli insan dokularında, ve pankreas ve tümörlerde A ve B izoformlarının varlığının arttığı bulunmuştur. Normal dokularla karşılaştırıldığında. kullanarak PGR +44C/T (rs518162) SNP'yi belirlemeyi amaçladık. son nokta genotipleme protokollerinde florokrom etiketli problar. Yöntemler: 79 beyin tümörü hastası ve 43 sağlıklı kontrol örneği çalışıldı. genotipleri kontroller ve hastalar, Endpoint genotipleme gerçek zamanlı PCR teknikleri ile elde edildi. Bulgular: Homozigot AA mutant aleli taşıyan hastalar hasta grubundan olup, kontrol grubunun hiçbiri bu mutasyonu ifade etmiyor. Heterozigot GA aleli olan hastalarda, bir normal ve bir mutant aleli taşıyan, bunların daha yüksek yüzdesi hastaya aitti grubuna ve kontrol grubuna küçük bir yüzde. Homozigot GG vahşi tip (referans) aleli olan hastalarda yüzde, hem hasta hem de kontrol grubu. Yüksek dereceli beyin tümörlerinde, A alelinin erkek olduğunu bulduk. p53 vahşi tip durumu için taşıyıcılar taşıyıcı olmayan (GG) dişilerden daha yüksekti (p=0.019). Tartışma: Bu çalışmada, rs518162 arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. progesteron reseptör geni ve beyin tümörleri. PGR geninin rs518162 (+44C/T) olduğunu öne sürdük. polimorfizm, beyin tümörü gelişimi için bir risk faktörü olmayabilir. Ancak, rs518162 vahşi tip A aleli, yüksek dereceli primer beyindeki p53 vahşi tip durumu ile ilişkilendirilebilir tümör hastaları. Bu bakış açısından, rs518162 vahşi tip A alelinin olabileceğini düşündük. iyi bir prognoz ile ilişkilendirilebilir ve bu açıdan koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Tezin laboratuvar çalışmaları Ankara Merkez Araştırma Laboratuvarında yapılmıştır. Altınbaş Üniversitesi (AU-MERLAB). Altınbaş Üniversitesi bu çalışmayı projeli bilimsel araştırma projeleri fonu ile hibe etmiştir. numara PB2020-TIP-3.
Özet (Çeviri)
Introduction: Progesterone receptor gene (PGR) rs518162 (+44C/T) is a mutation on the noncoding transcript variant affecting the 5' untranscribed region of the progesterone receptor gene. Progesterone receptors are believed to have variety of physiological effects due to its expression in variety of human tissues, including brain, uterus, ovaries, mammary glands, testes, bones, and pancreas and the presence of isoforms A and B is found to be increased in tumors when compared to normal tissues. We aimed to determine the PGR +44C/T (rs518162) SNP using fluorochrome-labeled probes in endpoint genotyping protocols. Methods: 79 brain tumor patients and 43 healthy control samples were studied. Genotypes of controls and patients were obtained by Endpoint genotyping real-time PCR techniques. Results: The patients having homozygote AA mutant allele were from the patient group, with none of the control group expressing this mutation. In patients with heterozygote GA allele, carrying one normal and one mutant allele, a higher percentage of them belonged to the patient group, and a small percentage to the control group. In patients with homozygote GG wild type (reference) allele, the percentage was the same for both patients and the control group. In high grade brain tumors, We found that the A allele male carriers were higher than the non-carriers (GG) females for p53 wild type status (p=0.019). Discussion: In this study, no significant association was found between the rs518162 on the progesterone receptor gene and brain tumors. We suggested that PGR gene rs518162 (+44C/T) polymorphism may not be a risk factor for brain tumor development. However, the rs518162 wild type A allele may be correlated with the p53 wild type status in high-grade primer brain tumor patients. From this point of view, we thought that the rs518162 wild-type A allele may be associated with a good prognosis and may have a protective effect in this respect. The laboratory studies of the thesis were conducted at the Central Research Laboratory of Altınbaş University (AU-MERLAB). Altınbaş University granted this study with the scientific research project fund with project number PB2020-TIP-3.