Pulmoner emboli tanısında ve hastalığın ağrılığının değerlendirilmesinde ekspirasyon havasında end-tidal karbondioksit ölçümü
End-tidal carbon dioxide measurement in expiration air in the diagnosis of pulmonary emboly and assessment of the weight of the disease
- Tez No: 799011
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA GÜVEN ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Pulmoner emboli (PE) halen tüm dünyada önde gelen kardiyovasküler ölüm sebeplerinden birisidir. PE klinik semptomlarındaki değişkenlikler nedeniyle hastalığın tanı aşamasında zorluklar yaşanabilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda kapnografi ile End-Tidal Karbondioksid (ETCO2) düzeyi ölçümü ile hesaplanan alveoler ölü boşluk indekslerinin (PCO2-ETCO2 gradienti ve AVDSf: Alveoler ölü boşluk fraksiyonu) PE tanısının doğrulanması veya tanının dışlanması konusunda pratik ve destekleyici bir yöntem olduğu bildirilmektedir. Biz de çalışmamızda PE şüpheli semptom ve bulguları olan hastalarda kapnografi cihazı ile ekspirasyon havasında ölçülen ETCO2 ile hesaplanan alveoler ölü boşluk indekslerinin PE tanısındaki yeri ve klinik seyrin takibindeki katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında nefes darlığı, taşikardi, hipotansiyon, senkop, göğüs ağrısı gibi PE şüpheli klinik bulgular ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisi ve yataklı servislerinde değerlendirilen 18 yaşından büyük olan ve aydınlatılmış yazılı onam ile imza veren ardışık tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmamıza gebe hastalar, Tip 2 solunum yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalar ve çalışmaya yazılı onam vermeyen hastalar alınmadı. Wells kriterleri ve klinik değerlendirme ile PE şüphesi olan tüm hastalardan rutin olarak yapılan tetkiklere (tam kan sayımı, tam biyokimya, D-dimer, EKG, arter kan gazı, ekokardiyografi, ekstremite derin ven doppler ultrasonografi, toraks BT anjiyografi) ek olarak çalışmamızda end-tidal karbondioksit ölçümü için sidestream yöntemi ile çalışan Nelcor marka kapnografi cihazı (Capnostream 35 Portable Respiratory Monitor, USA) ve erişkin karbondioksit nazal basınç kanülü ile (Smart CapnoLine Guardian marka) ekspirasyon havasında ETCO2 ölçümleri yapıldı. PE tanısı doğrulanan (Grup 1) hastalar (n=50) masif, submasif ve nonmasif emboli grubu olarak 3 sınıfa ayrıldı. PE tanısı dışlanan hastalar (n=50) kontrol grubu (Grup 2) olarak belirlendi. PE tanısı alan hastalara (Grup 1) tanı esnasında (1. gün) ve 7. Gün ETCO2 ölçümleri yapıldı ve PCO2-ETCO2 gradienti ve AVDSf gibi indeksler hesaplandı. Bulgular: Araştırmaya PE şüphesi olan 100 hasta dahil edildi. Bu hastaların tamamına BT anjiyografi çekildi ve 50 hasta PE tanısı aldı (Grup 1), diğer 50 hastada PE ile uyumlu dolum defekti görülmedi (Grup 2). Hastaların (Grup 1 + Grup 2) %45'i erkek (n=45) %55'i kadın (n=55) ve yaş ortalaması 63±15 olarak bulundu. Tüm hastalarda en sık başvuru semptomları nefes darlığı ve taşikardi idi. Grup 1 + Grup 2 hastalarda en çok görülen ek kronik hastalıklar malignite, hipertansiyon, diabetes mellitus, koroner arter hastalığı, kronik renal yetmezlik ve konjestif kalp yetmezliğiydi. Tüm hastalarda en sık predispozan durumson 1 ay içerisinde geçirilmiş cerrahi ve immobilizasyon olarak görüldü. Grup 1 ve Grup 2'deki hastaların 26'sında DVT tespit edildi. DVT'si olan hastaların 24'ü Grup 1, 2 hasta ise grup 2'deydi. DVT'si olan 26 hastanın 18'inde DVT'ye ait klinik bulgu mevcuttu. PE saptanan grupta (Grup 1); 18 hastada ana pulmoner arterde, 15 hastada lober dalda, 16 hastada segmental dalda ve 1 hastada subsegmental dalda dolum defekti saptandı. Ortalama PAB; PE saptanan grupta (Grup 1) 31±14 mmHg, PE olmayan grupta (Grup 2) ise 26±12 mmHg olarak bulundu. Başlangıç tedavisi olarak PE grubundaki (Grup 1) hastaların 44'üne DMAH, 6'sına r-tPA başlandı. İdame tedavide ise 33 hastaya DMAH, 15 hastaya vitamin K antagonisti ve 2 hastaya YOAK ilaçlar başlandı. PE olan grupta (Grup 1) 1. Gün ETCO₂ ortalaması 22,78 ± 5,14 mmHg, 7.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary embolism (PE) is still one of the leading causes of cardiovascular death worldwide. Due to the variability in the clinical symptoms of PE, difficulties may be experienced in the diagnosis of the disease. In some studies, it has been reported that alveolar dead space indices (PCO₂-ETCO₂ gradient) calculated by end-tidal carbondioxide (ETCO₂) level measurement with capnography are a practical and supportive method for confirming or excluding the diagnosis of PE. In our study, we aimed to evaluate the role of alveolar dead space indices calculated with ETCO₂ measured in expiratory air with a capnography device in the diagnosis of PE, the determination of the severity of the disease and the follow-up of the clinical course in patients with suspected symptoms and signs of PE. Material and Method: All consecutive patients older than 18 years of age who were evaluated in the emergency and in patient services of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between September 2022 and February 2023 with suspected clinical findings of PE such as dyspnea, tachycardia, hypotension, syncope, and chest pain and who signed with informed written consent was included in the study. Pregnant patients, patients with Type 2 respiratory failure, chronic obstructive pulmonary disease, and patients who did not give written consent were excluded from our study. In addition to routine tests (complete blood count, biochemistry, D-dimer, ECG, arterial blood gas, echocardiography, extremity deep vein Doppler ultrasonography, thorax CT angiography) performed in all patients with suspected PE according to Wells criteria and clinical evaluation, end-tidal carbondioxide measurement, ETCO₂ measurements were made in expiratory air with Nelcor Capnostream 35 Portable Respiratory Monitorand Smart CapnoLine Guardian adult carbondioxide nasal pressure cannula working with the sidestream method. Patients who were excluded from the diagnosis of PE (n=50) were determined as the control group. Patients with confirmed PE diagnosis (n=50) were divided into 3 groups as massive, submassive and nonmassive embolism. ETCO₂ measurements were performed on the patients diagnosed with PE at the time of diagnosis (on day 1) and on day 7, and the PCO₂-ETCO₂ gradientand alveolar dead space indices were calculated. Results: 100 patients with suspected PE were included in the study. CT angiography was performed in all of these patients and 50 patients were diagnosed with PE (Group 1), and filling defects compatible with PE were not observed in the other 50 patients (Group 2). Of the patients (Group 1 + Group 2), 45% were male (n=45) and 55% were female (n=55), and the mean age was 63±15 years. The most common presenting symptoms in all patients were dyspnea and tachycardia. The most common additional chronic diseases in Group 1 + Group 2 patients were malignancy, hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease, chronic renal failure and congestive heart failure. The most common predisposing condition in all patients was surgery and immobilization in the last 1 month. DVT was detected in 26 of the patients in Group 1 and Group 2. Twenty-four of the patients with DVT were in Group 1 and 2 patients were in Group 2. Eighteen of 26 patients with DVT had clinical signs of DVT. In the group with PE (Group 1); Filling defects were detected in the main pulmonary artery in 18 patients, in the lobar branch in 15 patients, in the segmental branch in 16 patients, and in the subsegmental branch in 1 patient. Mean PAP; It was 31±14 mmHg in the group with PE (Group 1) and 26±12 mmHg in the group without PE (Group 2). As initial treatment, LMWH was started in 44 of the patients in the PE group (Group 1), and r-tPA was started in 6 of them. In maintenance treatment, LMWH was started in 33 patients, vitamin K antagonists in 15 patients, and NOACs in 2 patients.