1912-1913 Fransız basınında Balkan Savaşları
1912-1913 Balkan Wars in French public press
  1. Tez No: 799012
  2. Yazar: BERKAY TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP AHBAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Çalışmamızda 1912-1913 Balkan Savaşlarında yaşanan diplomatik ve askeri hadiseler Fransız basınında çıkan haberler ışığında incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Fransız gazetelerinden, 1912-1914 dönemini kapsayan Fransız diplomatik arşiv belgelerinden, 19.yy. ve 20.yy. Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa tarihini anlatan kitaplar ve yayınlardan ve Poincaré'nin Balkan Savaşları hatıratından istifade edilmiştir. Bu çalışmada, Balkan Savaşlarının tarihsel arka planı olarak Şark Meselesi ve bu kapsamda dönemin büyük güçleri olarak addedilen İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya ve Avusturya-Macaristan'ın aralarındaki rekabet işlenmiştir. Aynı zamanda çalışmada büyük güçlerin harici politikasında Balkan devletlerinin ve Osmanlı İmparatorluğunun konumu incelenmekle beraber, Birinci Cihan Harbinin arifesinde Balkanlar'daki savaşın Fransız kamuoyunda yarattığı etki araştırılmıştır. Bu çalışmada Türklerin ve Balkan uluslarının savaşa sürüklenmesinde büyük güçlerin kritik rolüne değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study presents the diplomatic and military narratives of the 1912-1913 Balkan Wars through the lens of French media. To this end, French newspapers, archival documents covering the period from 1912 to 1914, books, and articles containing information about the history of Europe and the Ottoman Empire in the nineteenth and twentieth centuries, as well as Poincaré's memoir on the Balkan Wars, were used. This study outlines the Eastern Question and the conflict between Britain, France, Germany, Italy, Russia, and Austria-Hungary, collectively known as the Great Powers, as the origins of the Balkan Wars. It also explores the position of the Ottoman Empire and the Balkan States in the foreign policy of the Great Powers, as well as the way in which the Balkan Wars were observed through French media on the eve of the First World War. Finally, this study considers the role of the Great Powers as a decisive factor in the outbreak of the war between the Turks and the Balkan nations.