Fransız diplomatik belgelerinde Balkanlar (1908-1913)
The balkans in French diplomatic documents (1908–1913)
- Tez No: 993837
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1908–1913 yılları arasında Balkanlar'da yaşanan siyasal, askerî ve diplomatik dönüşümleri, özellikle Fransa'nın Balkan ve Doğu politikasındaki rolü ekseninde incelemektedir. Çalışma, Osmanlı Devleti'nin çözülme sürecinin hızlandığı bu dönemde Balkan milliyetçiliklerinin yükselişi, reform girişimleri, büyük güçler arasındaki rekabet ve uluslararası diplomasinin işleyişini bütüncül bir çerçevede ele almaktadır. Girit ve Makedonya meseleleri başta olmak üzere Balkan krizlerinin, yalnızca bölgesel aktörlerin iç dinamikleriyle değil, aynı zamanda Avrupa güç dengeleri ve büyük devletlerin statüko arayışlarıyla şekillendiği ortaya koymaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde, 1897–1908 reform süreci ile 1908–1912 Meşrutiyet sonrası dönemde Balkanlar'da yaşanan siyasal kırılmalar, ayrıntılı biçimde analiz edilmektedir. Girit Meselesi, Makedonya reformları, Mürzsteg Programı, İlinden ve Arnavut isyanları, Bosna-Hersek'in ilhakı, Bulgaristan'ın bağımsızlığı ve Trablusgarp Savaşı'nın Balkanlara yansımaları; Osmanlı Devleti'nin idari kapasitesi, Balkan devletlerinin stratejik hedefleri ve büyük güçlerin müdahaleci diplomasi anlayışı bağlamında ele alınmaktadır. Bu süreçte Fransa'nın izlediği politika, Üçlü İtilaf dengeleri, Osmanlı mali çıkarları ve Avrupa barışını koruma hedefi doğrultusunda değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Balkan Savaşları (1912–1913) ve bu savaşların yarattığı yeni siyasal ve diplomatik düzen incelenmektedir. Savaşa giden süreç, Balkan Savaşları'nın askerî seyri, Londra Konferansları, Babıali Baskını, barış antlaşmaları ve Ege Adaları meselesi uluslararası diplomasi perspektifiyle analiz edilmektedir. Tez, Balkan Savaşları'nın yalnızca Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'daki hâkimiyetinin sona ermesiyle değil, aynı zamanda Balkan devletleri arasında kırılgan bir barış ortamının ve Birinci Dünya Savaşı'na giden yolun taşlarının döşenmesiyle sonuçlandığını ortaya koymaktadır. Bu çerçevede çalışma, Balkan Savaşları'nın Fransa'nın Balkan politikasında yarattığı dönüşümü ve Avrupa güç dengeleri üzerindeki uzun vadeli etkilerini tarihsel bir bütünlük içinde değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the political, military, and diplomatic transformations in the Balkans between 1897 and 1913, with a particular focus on France's Balkan and Eastern policy. The study addresses the period in which the dissolution of the Ottoman Empire accelerated and analyzes the rise of Balkan nationalisms, reform initiatives, great-power rivalry, and the functioning of international diplomacy within a comprehensive framework. It argues that crises such as the Cretan and Macedonian questions were shaped not only by regional dynamics but also by European power politics and the great powers' pursuit of preserving the status quo. The first and second chapters analyze in detail the reform era of 1897–1908 and the post-1908 constitutional period (1908–1912), during which profound political ruptures occurred in the Balkans. The Cretan Question, Macedonian reforms, the Mürzsteg Program, the Ilinden and Albanian uprisings, the annexation of Bosnia-Herzegovina, Bulgaria's declaration of independence, and the repercussions of the Italo-Turkish War are examined in relation to the administrative capacity of the Ottoman state, the strategic objectives of the Balkan states, and the interventionist diplomacy of the great powers. Within this context, French policy is evaluated in light of Entente politics, financial and economic interests in the Ottoman Empire, and the overarching objective of maintaining peace in Europe. The third chapter focuses on the Balkan Wars (1912–1913) and the new political and diplomatic order they produced. The road to war, the military course of the First and Second Balkan Wars, the London Conferences, the coup d'état at the Sublime Porte, the peace treaties, and the Aegean Islands question are analyzed from the perspective of international diplomacy. The dissertation demonstrates that the Balkan Wars resulted not only in the definitive loss of the Ottoman Empire's Balkan territories, but also in the emergence of a fragile balance among the Balkan states and the laying of the groundwork for the road to the First World War. In this regard, the study highlights the transformation of France's Balkan policy and the long-term implications of the Balkan Wars for the European balance of power within a coherent historical framework.