Kadının güçlenmesi bağlamında kız meslek liseleri: İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi örneği
Vocational high schools for women in the context of women's empowerment: The case of İsmet İnönü Vocational and Technical Anatolian High School
- Tez No: 799054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIDIR ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma bir eğitim kurumu olarak“Kız Meslek Liselerinin”kadının güçlenmesi bakımından rolünü ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmada“Kız Meslek Lisesi'nden mezun olmuş kadınlara bu aldığı eğitimin ekonomik, politik ve sosyo-kültürel katkıların neler olduğu”kavranmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evreni olarak Manisa ilinde bulunan İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi belirlenmiştir. Bu liseden mezun olan 24 kadın ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kapsamında kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Kız Meslek Lisesi'nden mezun olan kadınlar ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma bulgularında Kız Meslek Liselerinin kadınların ekonomik, sosyal, eğitim ve politik bakımdan güçlenmesinde önemli bir rolü olduğu görülmüştür. Eğitim özellikle kadınların sosyo-kültürel, ekonomik ve politik düzeylerinin gelişimine katkı sağlamıştır. Kız Meslek Liselerinde eğitim gören kadınlar toplumsal yapı içerisinde bir yer edinebilmişlerdir. Ayrıca Kız Meslek Liselerinde almış olduğu eğitime paralel olarak mesleki faaliyet yürüten katılımcıların ekonomik özgürlüğünün olduğu tespit edilmiştir. Kendi mesleki gelirleri üzerinden tasarruf sağladıkları görülmüştür. Kız Meslek Liseleri vatandaşlık hakkı, seçme-seçilme hakkı ve çalışma hakkı gibi temel hak ve özgürlükler konusunda kadınları bilinçlendirmiştir. Ancak temel hak ve özgürlüklerin kadınlara aktarılmasında Kız Meslek Liselerinin daha aktif bir rol alması gerektiği görülmüştür. Son olarak Kız Meslek Liselerinin günümüze nazaran geçmişte daha nitelikli bir eğitim kurumu olduğuna yönelik bulgularda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the role of“Vocational High Schools for Women”as an educational institution in terms of women's empowerment. In the research, it has been tried to comprehend the economic, political and socio-cultural contributions of the education received by the women who graduated from the Vocational High School for Women. İsmet İnönü Vocational and Technical Anatolian High School in Manisa was determined as the universe of the research. The sample of the study consist of 24 women who graduated from this high school. In this study, snowball sampling technique was used within the scope of qualitative research methodology. A semi-structured interviews were conducted with women who graduated from Vocational High Schools for Women. According to the research findings, it has been seen that Vocational High Schools for women have an important role in the economic, social, educational and political empowerment of women. Education has especially contributed to the development of women's socio-cultural, economic and political levels. Women studying in Vocational High Schools for Women were able to find a place for themselves in the social structure. In addition, in parallel with the education received in Vocational High Schools for Women, it has been determined that the participants carrying out professional activities have economic freedom. It has been observed that they make a living on their own professional income. Vocational High Schools for Women have made women aware of some fundamental rights and freedoms such as the righ to citizenship, the right to vote and the right to work. However, it has been observed that Vocational High Schools for Women should take a more active role in transferring fundamental rights and freedoms to women. Finally, findings have been obtained that Vocational High Schools for Women were more qualified educational institution in the past compared to today.